لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۳۶

گزارشی از «حمله با تیزی» به فرهاد میثمی پزشک زندانی در کرج؛ «جان او در خطر است»


فرهاد میثمی پزشک زندانی در کرج
فرهاد میثمی پزشک زندانی در کرج

رضا خندان، همسر نسرین ستوده از حمله به فرهاد میثمی زندانی سیاسی و پزشک زندانی در رجایی شهر کرج خبر داد.

آقای خندان که معمولا خبرهای زندانیان سیاسی را منعکس می‌کند، در توئیتر خود نوشت: «ساعاتی پیش فرهاد میثمی توسط یک زندانی در زندان رجایی شهر کرج با تیزی مورد حمله قرار گرفته و از دو ناحیه دست مجروح شده است.»

به گفته آقای خندان، فرد مهاجم مدتها است که به سوئیت محل نگه‌داری آقای میثمی برده شده و «تا این لحظه این زندانی خطرناک را منتقل نکرده‌اند و جان او در خطر است.»

مقامات زندان رجایی شهر هنوز واکنشی به این گزارش نشان نداده‌اند. در گذشته مواردی از فشار بر زندانیان سیاسی با قراردادن افراد شرور در اتاق آنها و تهدید جانی این زندانیان گزارش شده بود.


فرهاد میثمی، فعال مدنی و پزشک زندانی ۵۲ ساله، در تاریخ ۹ مرداد ۱۳۹۷ در محل کارش به دلیل داشتن سنجاقی (که به آنها «پیکسل» نیز گفته می‌شود) با شعار «من با حجاب اجباری موافق نیستم» بازداشت شد و کماکان در بازداشت به سر می‌برد.

زمانی که نسرین ستوده به ممانعت از کار خود به عنوان وکیل اعتراض داشت،‌ فرهاد مثیمی مقابل کانون وکلا با او در تحصن شرکت کرده بود.
زمانی که نسرین ستوده به ممانعت از کار خود به عنوان وکیل اعتراض داشت،‌ فرهاد مثیمی مقابل کانون وکلا با او در تحصن شرکت کرده بود.

مقام‌های قضایی ایران بعد از بازداشت آقای میثمی، او را به اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی، تبلیغ علیه نظام، و اشاعه و ترویج فساد و فحشا و بی‌حجابی در جامعه - که عموماً از آنها با عنوان «اتهامات فله‌ای» یاد می‌شود - متهم کردند.

این زندانی سیاسی بارها در واکنش به بدرفتاری مقام‌های زندان اعتصاب غذا کرده است. سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در سال ۱۳۹۹ خواستار آزادی او شده بود.

به تازگی دادگاه انقلاب کرج یک پرونده جدید علیه فرهاد میثمی به اتهام تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی باز کرده است.

XS
SM
MD
LG