لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۱

امام جمعه موقت تهران: فرمول ساخت بمب اتمی را داریم


احمد خاتمی، امام جمعه موقت تهران
احمد خاتمی، امام جمعه موقت تهران

در حالی که پیش از این مقامات جمهوری اسلامی هر گونه قصد دسترسی به بمب اتمی را تکذیب کرده بودند، امام جمعه موقت تهران می‌گوید «ایران هیچگاه قصد ساختن بمب اتمی نداشته است، البته فرمول آن را دارد.»

به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، احمد خاتمی که عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری نیز است، شنبه شب ۲۰ بهمن ماه در شهر طرقبه در مشهد این ادعا را مطرح کرد. مقام‌های دولتی هنوز در این مورد اظهار نظر نکرده‌اند.

تیر ۱۳۹۴، قدرت‌های جهانی عضو گروه ۱+۵، برای پیشگیری از دستیابی ایران به توانایی ساخت سلاح اتمی، به یک توافق نهایی برای محدود کردن برنامه هسته‌ای تهران دست یافتند. برنامه‌ای که جمهوری اسلامی مدعی است اهداف صلح آمیز دارد.

با این حال، از همان زمان اسرائیل و منتقدان توافق هسته‌ای در آمریکا می‌گفتند ایران قصد تولید سلاح هسته‌ای داشته و این توافق مانع دستیابی آن به توانایی ساخت سلاح اتمی نمی‌شود. یک سال پیش، نخست وزیر اسرائیل مدارکی را افشا کرد که به گفته او نشان دهنده تلاش ایران برای تولید بمب هسته‌ای قبل از توافق بود.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده که پیش از راهیابی به کاخ سفید از منتقدان سرسخت این توافق بود و آن را «فاجعه بار» می‌خواند، هجدهم اردیبهشت سال جاری از آن خارج شد و تحریم‌هایی را که پس از اجرای برجام لغو شده بودند بار دیگر علیه جمهوری اسلامی اعمال کرد.

ایالات متحده می گوید جمهوری اسلامی بزرگترین دولت حامی تروریسم در جهان است، و با ادامه رفتار بدخواهانه اش در خاورمیانه و توسعه برنامه موشکی بالیستیک خود، به بی‌ثباتی در منطقه دامن می‌زند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG