لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۶

آستان قدس رضوی دارای «یگان حفاظت» شد 


حدود چندماهی از انتصاب فرمانده «یگان حفاظت آستان قدرس رضوی» می گذرد و حالا خبرها حاکی از آغاز فعالیت یگان حفاظت آستان قدس رضوی است.

راه اندازی یگان حفاظت از آستان قدس رضوی به آبان ماه سال ۹۷ باز می گردد. موضوعی که با اعتراض برخی نمایندگان مجلس نیز همراه شد. اما در نهایت علی اکبر افراسیابی از سوی فرمانده نیروی انتظامی به عنوان فرمانده «یگان آستان قدس رضوی » معرفی شد.

ابراهیم رئیسی تولیت وقت آستان قدس دلیل راه اندازی این یگان را سال گذشته «پیگیری قانونمند فعالیت‌هایی که صبغه انتظامی » دارند معرفی کرد و گفته بود که « همیشه این اماکن مورد طمع افراد شرور و شیاد قرار دارد.»

در نهایت مصطفی خاکسار قهرودی، قائم‌مقام تولیت آستان قدس رضوی روز جمعه ۷ تیر از آغاز فعالیت این یگان خبر داد و گفت که «برای اجرای مأموریت‌های بزرگ آستان قدس در حوزه موقوفات نیاز به وجود چنین یگانی احساس می‌شد.»

قهرودی اما فعالیت های یگان حفاظت از استان قدس را معطوف به «اقدامات پیشگیرانه، حفاظتی و مراقبتی از موقوفات»دانسته است.

وظیفه ای که در آبان ۹۷ از سوی حشمت‌الله فلاحت پیشه، رئیس کمیسیون امنیت ملی مورد انتقاد قرار گرفت . این نماینده مجلس گفته بود «نمی‌دانم چه ملاحظاتی رخ داده است که اقدام به ایجاد چنین یگانی کرده‌اند.»

راه اندازی این یگان در شرایطی است که براساس قانون جمهوری اسلامی مسئولیت امنیت اماکن زیارتی در ایران بر عهده نهادهای نظامی و یا انتظامی است اما جزئیات بیشتری از راه اندازی و قرارداد احتمالی این یگان با نیروی انتظامی گزارش نشده است.

راه اندازی یگان ویژه محافظت آستان قدس در حالی است که سال‌هاست انتقادهای بسیاری نسبت به خودمختار بودن و قدرت متولیان آستان قدس در ایران مطرح است. این خودمختاری تا جایی است که در مواقعی علی رغم مجوزهای رسمی از سوی دولت، برگزاری کنسرت و اکران فیلم های سینمایی در شهرهای مختلف خراسان از جمله مشهد متوقف می‌شود.

آستان قدس حتی در طی سال ها از دادن مالیات نیز معاف بوده که به تازگی طرحی برای گرفتن مالیات از این آستان تصویب شده اگر چه رهبر جمهوری اسلامی می تواند آن را معاف کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG