لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۸

علی‌رغم انتقادات فعالان محیط زیست به طرح گردشگری آشوراده؛ دادستان بندرترکمن علیه رئیس سازمان محیط زیست اعلام جرم کرد 


دادستان عمومی و انقلاب شهرستان بندرترکمن از اعلام جرم علیه رئیس سازمان محیط زیست کشور در خصوص طرح گردشگری آشوراده خبر داد.

علیرضا مزیدی اعلام جرم علیه رئیس سازمان محیط زیست ایران را در خصوص «طرح گردشگری آشوراده» عنوان کرده و گفته است که مجوزهای محیط زیست در این طرح اخذ شده و قراردادی نیز میان سازمان محیط زیست و استانداری گلستان منعقد شده بود.

این مقام قضایی به تخلف صورت گرفته در این طرح از سوی پیمانکار اشاره کرده و گفته است که پس از برکناری مناف هاشمی استاندار وقت گلستان طرح گردشگری آشوراده متوقف شده بود.

آشوراده تنها جزیره ایرانی دریا خزر است که در قالب طرح گردشگری قرار بوده است تا سازه‌های اقامتی و رفاهی در آن ساخته شود.

کلنگ احداث طرح گردشگری در آشوراده آذر سال گذشته علی رغم مخالفت فعالان محیط زیستی زده شد.

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران نیز در دی سال گذشته در این‌باره گفته بود که توافقی با محیط زیست به عمل آمده که بر مبنای آن همه طرح‌های گردشگری با «رعایت چارچوب زیست محیطی» می‌توانند در این منطقه فعال باشند.

اما از سوی دیگر حسین آخانی، فعال محیط زیست و استاد دانشگاه تهران فروردین امسال در خبرآنلاین نوشته بود که «ما سال‌ها جنگیدیم و زورمان به آن‌ها نرسید و همچون آشوراده شکست خوردیم. آنها پشتشان خیلی گرم است. من نمی‌دانم چه رازی در این معما نهفته است که هر رئیس جمهوری آنجا می‌رود، فرمان یک ویرانی را صادر می‌کند و پایش می‌ایستد که این فرمان حتماً اجرایی شود!»

جمهوری اسلامی در این سال‌ها برخوردهای شدیدی را با فعالان محیط زیست داشته و حتی اقدام به بازداشت این افراد کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG