لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۸ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۳۰

وزارت خارجه آلمان : احتمال دارد سکینه آشتیانی وادار به شکایت از خبرنگاران آلمانی شده باشد


وزیر خارجه آلمان گفت ژورنالیستهای آلمانی باید هرچه زودتر آزاد شده و به آلمان بازگردانده شوند.

در ایران سکینه آشتیانی که محکوم به سنگسار شده است شنبه ضمن دیدار با پسرش ودر گفتگو با خبرنگاران گفت از دو روزنامه نگار آلمانی شکایت خواهد کرد. در این میان وزرات خارجه آلمان در واکنش گفت تصمیم سکینه آشتیانی علیه ژورنالیستهای آلمانی ممکنست تحت فشار اتخاذ شده باشد.
خانم سکینه آشتیانی شنبه اجازه یافت از زندان خارج شده و با پسرش دیدار کند. خانم آشتیانی که به اتهام خیانت به همسر به سنگسار محکوم شده است و فرزندش ضمن دیداری که در تبریز انجام شد در مصاحبه ای با خبرنگاران شرکت کردند و سجاد قادر زاده پسر وی به خبرنگاران گفت از مقامات قضایی خواستار لغو حکم صادره در مورد مادرش شده است.
سجاد قادر زاده به خبرنگاران گفت خود وی پس از پرداخت معادل ۴۰ هزار دلار وثیقه در 21 آذرآزاد شده و قصد دارد اکنون زندگی اش را وقف مادرش کند. سجاد قادر زاده ابتدا در اکتبر گذشته پس از آنکه در باره مادرش با دو روزنامه نگار آلمانی مصاحبه کرد دستگیر شد. و ژورنالیستهای آلمانی نیز دستگیر شدند ودر بازداشت جمهوری اسلامی بسر میبرند .
در این میان بنا به گزارشها سکینه آشتیانی شنبه به خبرگزاریهای خارجی در ایران گفت علیه دو ژورنالیست آلمانی به این دلیل که وی و کشور را بی آبرو کرده اند شکایت خواهد کرد. سخنگوی وزرات خارجه آلمان در واکنش به این گزارش گفت احتمال دارد سکینه آشتیانی تحت فشار وادار به اتخاذ چنین تصمیمی شده است. و یک منبع دیپلماتیک آلمانی به خبرگزاری فرانسه گفت که متأسفانه در ایران ابرازنظرات تحت فشار امری غیر معمول نیست.
از سوی دیگر شنبه "گوییدو وستر وله" وزیر خارجه آلمان نیز گفت دو آلمانی بازداشتی در ایران باید هرچه زودتر آزاد شده و به آلمان بازگردانده شوند. همچنین صد آلمانی برجسته از وزرا و بازرگانان و ستارگان ورزشی آلمان شنبه خواستار آزادی دو آلمانی بازداشتی شدند ، و "کارل گوتنبرگ" وزیر دفاع آلمان نیز گفت دولتی مانند جمهوری اسلامی که خواهان تفاهم است نباید خود مغایر با آن عمل کند.
حکم سنگسار خانم آشتیانی در مقابل اعتراض جهانی نسبت به این حکم که غیرعادلانه تلقی میشود معوق مانده و در حال حاضر در دیوانعالی کشور تحت بررسی است.
آخرین حکم سنگسار در ۲۰۰۷ در ایران اجرا شد .

XS
SM
MD
LG