لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۰۰

حبیب الله عسگراولادی درگذشت


حبیب الله عسگراولادی، عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی و دبیرکل جبهه پیروان خط امام و رهبری، پس از یک دوره بیماری، روز سه شنبه ۱۴ آبان، در سن ۸۱ سالگی درگذشت.

به گزارش خبرگزاری های ایران، این سیاستمدار سرشناس جناح محافظه کار ایران از اوایل شهریور ماه سال جاری در بیمارستان دی تهران بستری بود.

حمیدرضا ترقی، عضو شورای مرکزی حزب موتلفه به خبرگزاری ایرنا گفت که عفونت مزمن ریوی و عوارض ناشی از جراحی قلب باز، علت مرگ آقای عسگر اولادی بود.
حبیب الله عسگراولادی، از بازاریان نزدیک به گروه فدائیان اسلام بود که بعدا هیئت های موتلفه اسلامی را تشکیل دادند.

او از زندانیان سیاسی در دوران محمدرضا شاه پهلوی بود که مورد عفو قرار گرفت و آزاد شد، و پس از انقلاب سال ۱۳۵۷ به عضویت حزب جمهوری اسلامی درآمد و وارد مجلس شد. او از بنیانگذاران حزب موتلفه بود و با حکم آیت الله خمینی به عنوان نماینده ولی فقیه در کمیته امداد امام منصوب شد و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز بود. او از نامزدهای چهارمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران و وزیر بازرگانی در دولت اول میرحسین موسوی، محمدعلی رجایی و دولت موقت محمدرضا مهدوی کنی بود.

عسگراولادی پس از انتخابات بحث انگیز ریاست جمهوری ۱۳۸۸، در مورد میرحسین موسوی و مهدی کروبی موضع متفاوتی از همفکران محافظه کارش اتخاذ کرد و گفت آنها را فتنه گر نمی داند. او سپس خواستار توبه دو کاندیدای معترض ریاست جمهوری و بازگشت آنان به دامان نظام شد.
XS
SM
MD
LG