لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۰

نمایش صدها اثر باستانی ایران که از چند کشور غربی پس گرفته شدند


آثار باستانی ایران از چند کشور غربی پس گرفته شدند
آثار باستانی ایران از چند کشور غربی پس گرفته شدند

ایران صدها اثر کهن را که قدمتشان به سه هزار و پانصد سال پیش باز می گردد به نمایش گذاشته است. این آثار از موزه های چند کشور غربی به ایران بازگردانده شده اند.

محمد حسن طالبیان، معاونت سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری ایران به خبرگزاری اسوشیتدپرس گفته است که همه اشیاء به نمایش در آمده طی دو سال و نیم گذشته از انگلیس، ایتالیا و آمریکا به ایران آورده شدند. به گفته آقای طالبیان، پس از توافق اتمی ایران با قدرت های جهانی (برجام) روابط ایران با غرب بهبود یافت و بازگرداندن آثار فرهنگی به ایران میسر شد.

نمایشگاهی در موزه ملی ایران، پانصد و پنجاه و هشت اثر از این آثار را به نمایش گذاشته است از جمله وسایل شکار، سوزن خیاطی متعلق به عصر آهن و چند گردنبند متعلق به دوران هخامنشی.

از قدیمی ترین اشیاء به نمایش در آمده می توان به کاسه های سفالی، کوزه ها و سکه هایی به قدمت بیش از سه هزار سال اشاره کرد که پیش از این در موسسه خاورشناسی دانشگاه شیکاگوی آمریکا قرار داشتند.

توافق اتمی ایران با قدرتهای جهانی در سال ۲۰۱۵ میلادی، در قبال محدودکردن فعالیتهای هسته ای ایران، برخی از تحریم های بین المللی اقتصادی که کشورهای غربی بر ایران اعمال کرده بودند را برچید.

با روی کار آمدن دولت جدید در آمریکا و انتقاد دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا از برجام و هشدار او به مقامات جمهوری اسلامی ایران، برخی معتقدند روابط میان ایران و آمریکا بار دیگری به سردی می گراید.

فعالان فرهنگی از بازگشت این اشیاء و آثار ارزشمند به ایران ابراز خرسندی کرده اند و می گویند در تقویت هویت ملی ایران نقش مهمی ایفا می کند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG