لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۹

نمایش پنجاه اثر از «منیر شاهرودی فرمانفرمائیان» در باغ موزه نگارستان تهران


عکسی از خانم منیر شاهرودی فرمانفرمائیان- Courtesy of the artist and The Third Line, Dubai
عکسی از خانم منیر شاهرودی فرمانفرمائیان- Courtesy of the artist and The Third Line, Dubai

بیش از پنجاه اثر منیر شاهرودی فرمانفرمائیان هنرمند ۹۳ ساله ایرانی که به موزۀ اختصاصی در تهران اهدا کرده، روز جمعه طی مراسمی در تالار ویژه باغ موزۀ نگارستان به نمایش گذاشته می شود.

«روزنامه هنر» که از سال ۱۹۹۰ توسط یک انتشارات ایتالیایی در د دو دفتر نیویورک و لندن منتشر می شود، در این شماره به سراغ خانم فرمانفرمائیان رفته است. او گفته است «عشق من به فرهنگ کشورم در همه آثاری که آفریده ام به چشم می خورد. کشورم را درحالی ترک می کنم که نماینده های خود را جا می گذارم.»

خانم فرمانفرمائیان در سال ۱۳۰۳ در قزوین به دنیا آمد. در دانشکده هنرهای زیبا در تهران و سپس دانشگاههای اروپا و آمریکا به تحصیل در رشته هنر ی ادامه داد. پس از انقلاب سال ۱۳۵۷ خانه و آثار هنری او مصادره شد و او به خارج از کشور رفت تا کار هنری اش را ادامه دهد. در سال ۱۳۸۳ بار دیگر به ایران بازگشت و با وجود سن بالا در آتلیه نقاشی اش در تهران هنوز به کار نقاشی و خلق آثار هنری ادامه می دهد.

فرمانفرمائیان از قطعات آینه در خلق اثر هنری استفاده می کند که الهام گرفته از هنر سنتی تزیین در کاخ ها و مساجد قدیم ایران است. در این عرصه منیره فرمانفرمائیان از سرشناس ترین هنرمندان در داخل و خارج کشور است. در آثار او هنر مدرن بخوبی و هنرمندانه با آثار سنتی ایرانی از جمله معمار ی و آینه کاری تلفیق شده است.

کاری از خانم فرمانفرمائیان در نمایشگاه سائوپلوی برزیل در سال ۲۰۱۰
کاری از خانم فرمانفرمائیان در نمایشگاه سائوپلوی برزیل در سال ۲۰۱۰

خودش می گوید با سفر به شیراز و دیدار از شاهچراغ، مجذوب آینه کاری های زیبای آرامگاه شده و این را در تقریبا همه آثارش به نوعی نشان داده است و در واقع تابلوهای آینه کار ی او دیوارهای متحرک آینه کاری به سبک معماری ایرانند. بخشی ار اثار موزه نقاشی های پشت شیشه، روی گچ یا چوب اند.

منیر فرمانفرمائیان با هنرمندان بزرگ جهان از جمله «اندی وارهول» دوستی داشت و «وارهول» تابلو «مریلین مونرو» اثر خود را به خانم فرمانفرمائیان هدیه داد.

آثار منیر فرمانفرمائیان بارها در موزه های هنر مدرن، گوگنهایم و متروپولیتن نیویورک به نمایش گذاشته شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG