لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۵۵

هشتمین نمایشگاه دوسالانه نقاشی ملی ایران


هشتمین نمایشگاه دوسالانه نقاشی ملی ایران
هشتمین نمایشگاه دوسالانه نقاشی ملی ایران

هشتمین نمایشگاه دوسالانه نقاشی ملی ایران با رویکرد بزرگداشت استاد کمال الملک نقاش برجسته دوران قاجار و تاثیرات «مکتب هرات» در کاروانسری شاه عباسی نیشابور برگزار می شود.

به گفته مسئولان برگزارکننده در این نمایشگاه ۵۰ هنرمند ایرانی و خارجی شرکت دارند. بزرگداشت محمد غفاری معروف به کمال الملک نقاش دوران قاجار که درپی سالها تبعید در نیشابور وفات یافت، آغازگر نمایشگاه دوسالانه نقاشی ایران در روز شنبه خواهد بود.

نقاشان ایرانی در اعتراض به دولتی شدن هرچه بیشتر این دوره از نمایشگاه می گویند دخالت های مدیران دولتی اعتبار اینگونه رویدادها را خدشه دار کرده و مانع از شکوفایی اقتصادی در بازار هنری ایران می شود.

آنان می گویند بررسی صلاحیت هنرمندان برای حضور در نمایشگاه ها از سوی مقامات امنیتی یکی از دیگر از مشکلات اینگونه نمایشگاه هاست.

انجمن هنرمندان نقاش ایران در واکنش به برگزاری این نمایشگاه می گوید این انجمن هیچگونه همکاری برای برپایی این دوسالانه نداشته است.

جمشید حقیقت شناس رئیس انجمن هنرمندان نقاش ایران گفت: «دو سالانه نقاشی باید با مدیریت مناسب اداره شود».

وی تاکید کرد: «انجمن یک فرد نیست بلکه بیش از ۸۰۰ نفر که یک گروه هستند محسوب می شود.»

جمشید حقیقت شناس رئیس انجمن هنرمندان نقاش ایران «سوابق بدقولی مرکز تجسمی وزارت ارشاد اسلامی» را عامل این عدم مشارکت بیش از ۸۰۰ هنرمند عضو انجمن دانسته است.

یکی از عوامل دیگر ناخشنودی هنرمندان ایرانی به تعویق افتادن خرید آثار هنری براساس ردیف مصوب بودجه را دانسته اند.

آنان می گویند در برنامه پنج ساله چهارم بودجه ای که برای خرید آثار هنری توسط ارگان های دولتی در نظرگرفته شده بود یک درصد بودجه بود که ۴ سال به تعویق افتاد و سپس به نیم درصد کاهش یافته است.

در واکنش به این اعتراضات حمید شاه آبادی معاون هنری وزارت ارشاد روز چهارشنبه اعلام کرد آیین نامه خرید آثار هنری امضا و ابلاغ شده است.

این خبر نیز نتوانست موافقت انجمن هنرمندان نقاش ایران را برای شرکت در نمایشگاه دوسالانه نقاشی جلب کند. آنان می گویند این بودجه نیز صرف خرید آثار سفارشی هنرمندان دولت پرورده می شود.

XS
SM
MD
LG