لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۴

بازداشت دو تن از بستگان نزدیک محمد مصطفایی


بازداشت دو تن از بستگان نزدیک محمد مصطفایی
بازداشت دو تن از بستگان نزدیک محمد مصطفایی

به دنبال احضار و بازخواست شدن محمد مصطفایی وکیل دادگستری به دادسرای زندان اوین در روز شنبه، و احضار مجدد به صورت تلفنی به دادسرای زندان اوین، مأموران امنیتی فرشته حلیمی و فرهاد حلیمی، همسر و برادر همسر این وکیل مدافع حقوق بشر را بازداشت کردند.

به گزارش منابع خبری داخلی ایران، بازداشت خانم و آقای حلیمی ساعتی پس از احضار مجدد محمد مصطفایی در حوالی دفتر کار این وکیل دادگستری صورت گرفته است.

در چند روز گذشته محمد مصطفایی دو بار به صورت تلفنی به دادسرای مستقر در زندان اوین احضار شده بود.

محمد مصطفایی وکیل شماری از پرونده های حقوق بشری در ایران بوده است. او از جمله وکالت پرونده سکینه محمدی آشتیانی، زن ۴۳ ساله محکوم به سنگسار است. خانم آشتیانی به اتهام زنای محصنه به سنگسار محکوم شده است.

آقای مصطفایی همچنین دفاع از مجرمان صغیر متهم به قتل و محکوم به اعدام را بر عهده داشته است. پرونده بهنود شجاعی یکی از پرونده های جنجالی از این دست به شمار می رود. بهنود شجاعی که در مهر ماه ۸۷ اعدام شد، به اتهام ارتکاب قتل در سن نوجوانی به اعدام محکوم شده بود.

محکومیت سکینه محمدی آشتیانی به سنگسار موجب بروز جنجالی بین المللی شد چرا که فرزندان او دست به برپایی کمپینی برای نجات مادرشان زدند. شماری از چهره های سرشناس سیاسی و هنری با امضای نامه ای سرگشاده به آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، خواستار آزادی او شدند.

همچنین در روز شنبه دوم مرداد ماه، رشته راهپیمایی هایی در اعتراض به حکم سنگسار خانم آشتیانی در شهرهای مختلف جهان برگزار شد.

محمد مصطفایی سال گذشته نیز در جریان موج گسترده بازداشت ها در زمان حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری، بازداشت و به زندان افکنده شد. در سال های اخیر او وکالت شماری از زنان و مردان زندانی محکوم به اعدام را برعهده داشته است.

محمد مصطفایی در کمپین مبارزه با اعدام مجرمان صغیر که در سنین کودکی مرتکب جرم شدند، فعالیت داشت.

XS
SM
MD
LG