لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۵

چهار روزنامه نگار، فعال حقوق مدنی و زنان بازداشت شدند


چهار روزنامه نگار، فعال حقوق مدنی و زنان بازداشت شدند
چهار روزنامه نگار، فعال حقوق مدنی و زنان بازداشت شدند

بنا به گزارش ها از ایران، ساعت ۱۰ شب سه شنبه، ماموران امنيتی با داشتن حکم تفتيش و بازداشت محبوبه کرمی، از اعضای کمپين يک ميليون امضاء و همکاران مجموعه فعالان حقوق بشر در ايران، به منزل او رفته و پس از بازرسی و ضبط برخی وسايل شخصی خانم کرمی و برادرش، وی را بازداشت کردند. تاکنون از محل نگهداری خانم کرمی اطلاعی به دست نيامده است.

به گزارش هرانا، خبرگزاری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران به نقل از محسن کرمی، برادر وی، تاريخ حکم صادره ۵ خرداد بوده و اتهام مطرح شده، اغتشاش و شرکت در تجمعات ذکر شده بود.
اين پنجمين باری است که محبوبه کرمی بازداشت می شود. او بار اول و دوم در رابطه با درگيری های ۱۸ تير و بار سوم در خرداد ۱۳۸۷ به اتهام اقدام عليه امنيت ملی بازداشت و پس از ۷۰ روز آزاد شد.

محبوبه کرمی بار چهارم در فروردين ۱۳۸۸ به همراه ۱۱ تن از اعضای کمپين و فعالان جنبش زنان که قصد ديدار نوروزی با خانواده زهرا بنی يعقوب را داشتند به اتهام اخلال در نظم عمومی دستگير و پس از ۱۳ روز آزاد شد.

بهزاد مهرانی وبلاگ ‌نويس، روزنامه ‌نگار و فعال حقوق‌ بشر صبح چهارشنبه در خيابان هنگام خروج از منزل توسط ماموران امنيتی بازداشت شد.

گفته می شود مأموران امنيتی صبح سه شنبه پس از بازداشت وی او را به خانه برده‌ و منزل او را تفتیش کردند. او پس از بازداشت به محل نامعلومی منتقل شده است. دلیل بازداشت بهزاد مهرانی اعلام نشده است.

همزمان، بامداد چهارشنبه ابوالفضل عابدينی، روزنامه نگار و فعال حقوق بشر توسط نيروهای امنيتی سپاه در خوزستان پس از ضرب و جرح، بازداشت شد.
گفته می شود آقای عابدينی، از اعضای حزب پان ‌ايرانيست، طی روزهای اخير از طرف نيروهای امنيتی تهديد به بازداشت شده بود.

به گزارش رهانا، او در تاريخ نهم تير ماه امسال بازداشت شده و در تاريخ ۴ آبان با قرار وثيقه از زندان آزاد شده بود.

کميته گزارشگران حقوق بشر از بازداشت نويد خانجانی، سپهر عاطفی و حسام میثاقی، فعالان مدنی- دانشجويی خبرداد که در اصفهان بازداشت شدند.

بنا بر گزارش‌ها، ۷ تن از ماموران امنيتی شامگاه سه شنبه با حضور در منزل نوید خانجانی اين فعال مدنی، ضمن تفتيش منزل و ضبط وسايل شخصی وی از جمله کامپيوتر، او را بازداشت کردند.

نيروهای امنيتی که حکم بازداشت وی را از دادگاه انقلاب در دست داشتند، ابراز کردند وی را به دادسرای نيکبخت اصفهان خواهند برد و فردا او را به زندان اوين منتقل خواهند کرد.

با بازداشت نويد خانجانی، تعداد اعضای دربند کميته گزارشگران حقوق بشر به ۷ تن رسيد. در حال حاضر شيوا نظرآهاری، کوهيار گودرزی، نويد خانجانی، سعيد جلالی‌فر، سعيد کلانکی، سعيد حائری و مهرداد رحيمی اعضای دربند اين کمیته هستند.

همچنین کميته گزارشگران حقوق بشر صبح چهارشنبه، ۱۲ اسفند ماه از یورش تعدادی از نيروهای امنيتی به منازل حسام ميثاقی و سپهر عاطفی در اصفهان خبر داد. مأموران منزل این دو فعال مدنی را تفتیش و برخی وسايل شخصی آنان را ضبط کردند اما به دليل عدم حضور اين دو نفر در منازلشان موفق به بازداشت آن‌ها نشدند.

به گفته خانواده‌های میثاقی و عاطفي، اتهام اين افراد از سوی نيروهای امنيتی، «ارتباط با منافقين» و «محاربه» عنوان شده است. به گفته ماموران، این دو نفر در «پروژه بازداشت اعضای جنبش نرم» دستگير شده‌ اند.

نوید خانجانی، حسام ميثاقی و سپهر عاطفی، عضو کميته گزارشگران حقوق بشر و از اعضای هيئت موسس جمعيت مبارزه با تبعيض تحصيلی هستند. اين سه فعال مدنی، به دليل به اعتقاد به آيين بهايی از تحصيل در دانشگاه محروم شده ‌اند.

XS
SM
MD
LG