لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۶

در آستانه سالروز پیروزی انقلاب اسلامی، بازداشت ها ادامه دارد


در آستانه سالروز پیروزی انقلاب اسلامی، بازداشت ها ادامه دارد
در آستانه سالروز پیروزی انقلاب اسلامی، بازداشت ها ادامه دارد

«آخرین بازداشتی کی بود؟»، «از کسی خبر داری؟»، شاید این پرسش ها در ۸ ماه گذشته در ایرانی که تحولات پرشتابی را پشت سر می گذارد، عادی شده است. کشوری که به گواه آمار بزرگترین زندان روزنامه نگاران در جهان نامیده شده است.

اما آن چه این چشم انداز را تاریک جلوه می دهد و بر اضطراب سازمان های و شخصیت های مدافع حقوق بشر در جهان می افزاید عدم توقف روندی است که پس از انتخابات ۲۲ خرداد شروع شد و در مقاطعی اوج گرفت و در مواردی هم کند شد، اما نشانی از توقف در آن به چشم نمی خورد.

تنها در روز های گذشته نزدیک به ۱۰ روزنامه نگار و تعدادی از فعالان سیاسی بازداشت شده اند. روز دوشنبه وحید پوراستاد روزنامه نگار با سابقه اصلاح طلب بازداشت شد. علی ملیحی عضو شورای سیاستگذاری سازمان دانش آموختگان ایران هم بازداشت شده است.

در حالی که زهرا رهنورد پس از انتخابات، بازداشت برادرش مهندس شاپور کاظمی را تحمل کرده بود روز گذشته با دستگیری خواهر زاده اش محمد صالح نقره کار مواجه شد. صالح نقره کار تا هفته پیش مسئول روابط عمومی دادستان کل کشور در قوه قضاییه بود.

بازداشت ها در حالی ادامه دارد که برخی فعالان سیاسی و دانشجویی که در زندان هستند حکم دادگاه خود را دریافت کرده اند. مهندس بهزاد نبوی نماینده سابق مجلس شورای اسلامی و عضو ارشد سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی که در آستانه ۷۰ سالگی بسر می برد به ۵ سال حبس محکوم شده است. در حالی که شبنم و فرزاد مددزاده از فعالان دانشجویی به ۵ سال حبس محکوم شده اند. شبنم مددزاده دبیر سیاسی انجمن اسلامی دانشگاه تربیت معلم از اسفند ماه سال گذشته در بازداشت بوده است. این احکام در حالی صادر شده که منابع خبری نزدیک به اصلاح طلبان می گویند تنها در روز های گذشته نزدیک به ۱۴ فعال دانشجویی دانشگاه امبیرکبیر تهران نیز بازداشت شده اند.

XS
SM
MD
LG