لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۹

انتقال یک بازداشت شده از تجمع در قلعه بابک به بخش امنیتی زندان اوین


منابع حقوق بشری در ایران می گویند یکی از بازداشت شدگان تجمع در قلعه بابک در آذربایجان شرقی، به بخش امنیتی زندان اوین در تهران منتقل شده است.

این منابع می گویند «ابراهیم نوری» فعال اجتماعی و دانشجوی حقوق ۱۱ تیر ماه گذشته در تهران دستگیر شد و اکنون به بند ۲۰۹ زندان اوین تهران که توسط وزارت اطلاعات اداره می‌شود منتقل شده است. اتهام وی شرکت در تجمع سالانه قلعه بابک در تبریز است.


ابراهیم نوری قبلاً نیز بارها به دلیل فعالیت‌های مسالمت‌آمیز از جمله شرکت در مراسم‌ بزرگداشت روز جهانی زبان مادری دستگیر و به ۱۶ ماه حبس تعزیری و ۱۰ ماه حبس تعلیقی محکوم شده بود.

پیش از این، عفو بین‌الملل با صدور بیانیه‌ای از مقام‌های جمهوری اسلامی ایران خواستار آزادی بی قید و شرط و لغو حکم صادره علیه ابراهیم نوری فعال ترک آذربایجانی و دیگر فعالانی شد که در جریان تجمعات فرهنگی اقلیت ترک آذربایجانی دستگیر شده اند.

بر اساس این بیانیه، در هفته های گذشته حدود ۱۲۰ نفر در ارتباط با دو گردهمایی جداگانه، یکی در تیر ماه و دیگری در مرداد ماه دستگیر شده اند.

عفو بین الملل می گوید این فعالان فقط در چارچوب حق خود برای آزادی بیان و آزادی تجمع و گردهمایی مسالمت آمیز، عمل کرده اند.

در این بیانیه همچنین از عباس لسانی، کیومرث اسلامی، جعفر رستمی راد، حمید ادیب، محمد و میثم جولانی، توحید امین امیری، علی واثقی،رحیم غلامی، سعید صادقی فر، مرتضی پروین، حجت فکری، غلام قلی زاده و مهدی هوشمند به عنوان افرادی که مورد توهین و بدرفتاری قرار گرفته‌اند نام برده شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG