لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۵

عملیات «نجات مامور دولتی از دست ترویست‌ها» در رزمایش ارتش ایران


فرود چتربازان در رزمایش مشترک نیروهای ارتش ایران تحت عنوان محمد رسول الله
فرود چتربازان در رزمایش مشترک نیروهای ارتش ایران تحت عنوان محمد رسول الله

رزمایش مشترک نیروهای ارتش جمهوری اسلامی ایران با عنوان «محمد رسول الله» صبح روز پنجشنبه در منطقه‌ای به وسعت دو میلیون و ۲۰۰ هزار کیلومتر مربع از شرق تنگه هرمز تا مدار ۱۰ درجه در شمال اقیانوس هند آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، هدف از برگزاری این رزمایش آزمایش توان دفاعی ارتش، با گسترش و استقرار یگان‌های مختلف زمینی، جنگنده‌های هوایی و سامانه‌های پدافندی در مناطق جنوب شرقی کشور و همچنین شناورهای سطحی و زیر سطحی در آب‌های دریای عمان اعلام شده است.

عبدالرحیم موسوی جانشین فرمانده کل ارتش ایران و فرمانده این رزمایش می‌گوید این مانور نظامی ۶ روزه، بر اساس تهدیدات واقعی و با بکارگیری تجهیزات واقعی توسط قرارگاه ذوالفقار برنامه‌ریزی و هدایت می‌شود.

رسانه‌های ایران به نقل از فرمانده نیروی زمینی ارتش گزارش دادند یکی از مراحل این رزمایش، عملیات مربوط به آزاد کردن یک مامور دولتی از دست «تروریست‌ها» خواهد بود.

به گفته احمدرضا پوردستان «نیروهای ویژه ما با هواپیمای سی ۱۳۰ از تهران به خطوط مرزی منتقل و عملیات چتربازی را انجام داده و سپس توسط بالگرد به منطقه شناسایی شده مورد نظر می‌روند و پس از درگیری اقدام به آزادی گروگان‌ها می‌کنند.»

کیومرث حیدری جانشین فرمانده نیروی زمینی ارتش نیز از آزمایش عملکرد «یگان تازش» نیروی زمینی ارتش با همکاری نیروی هوایی ارتش در جریان این رزمایش یک هفته‌ای خبر داد، اما توضیح بیشتری در باره ماهیت و جزئیات ماموریت این یگان ارائه نکرد.

به گزارش ایرنا، استفاده از سامانه‌های هوشمند و فناوری‌های نو ارتباطی و جنگ الکترونیکی نیز، در میان برنامه‌های نخستین مرحله رزمایش نیروهای ارتش خواهد بود.

ایران می‌گوید هدف از انجام چنین رزمایش‌هایی، افزایش توان دفاعی و سنجش میزان آمادگی نیروهای نظامی بوده و تهدیدی علیه کشورهای همسایه نیست، بلکه پیام صلح و دوستی را به آنها منتقل کند.

XS
SM
MD
LG