لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۹

نیروی زمینی ارتش ایران در مقابله با تهدیدهای منطقه تیپ های واکنش سریع تشکیل داد


احمد پوردستان فرمانده نیروی زمینی ارتش ایران
احمد پوردستان فرمانده نیروی زمینی ارتش ایران

احمد پوردستان فرمانده نیروی زمینی ارتش ایران با تشریح اقدامات ارتش برای جلوگیری از نزدیک شدن داعش به مرزهای ایران از تشکیل تیپ های واکنش سریع در نیروی زمینی خبر داد.

فرمانده نیروی زمینی جمهوری اسلامی ایران گفت ارتش در سال ۱۳۹۳ هنگامی که از نزدیک شدن داعش به مرزهای ایران در استانهای کرمانشاه و ایلام مطلع شد برای جلوگیری از نزدیک شدن این گروه به ۴۰ کیلومتری مرز ایران وارد عمل شد.

او در این باره گفت: "برای مقابله با این تهدید، پنج تیپ عملیاتی وارد میدان شده و بر اساس مصوبه ستاد کل، شناسایی‌ها در آن سوی مرز شروع شد و ما آماده بودیم که اگر از خط ۴۰ کیلومتر گذشتند با آنها درگیر شویم و همه ساز و کارها نیز برای درگیری سنگین فراهم بود."

فرمانده نیروی زمینی ارتش این سخنان را در گفت و گو با نشریه صف وابسته به ارتش بیان کرد که برخی از رسانه های داخلی نیز آن را بازنشر کردند.

احمد پوردستان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به آنچه "جنگ‌های نیابتی در منطقه" خواند و وجود تهدید در نزدیکی مرزهای ایران از تشکیل تیپ‌های واکنش سریع نیروی زمینی ارتش به منظور مقابله با این تهدیدها خبر داد.

او با بیان اینکه برخی از این تیپ‌ها آماده شده و برخی نیز در حال شکل‌گیری هستند گفت قرارگاه مرکزی واکنش سریع نیز در نیروی زمینی ارتش راه اندازی شده است. به گفته او، این قرارگاه تیپ‌های واکنش سریع را هدایت و متناسب با ماموریت‌ها آماده نبرد می‌کند و تیپ‌ها نیز این آمادگی را دارند تا در کمترین زمان ممکن وارد عمل شوند.

مقام‌های ارتش ایران پیشتر نیز گفته بودند که اگر نیروهای داعش به ۴۰ کیلومتری مرزهای ایران برسند، ارتش وارد عمل خواهد شد.

نیروی زمینی ارتش قبلا هنگام حمله طالبان به کنسولگری ایران در هرات افغانستان و کشتن شماری از کارکنان آن، در مقابله با تهدیدهای منطقه ای به حالت آماده باش در آمده بود.

XS
SM
MD
LG