لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۵۲

اسراییل درباره پیشنهاد احتمالی آرژانتین به ایران توضیح خواست


اسراییل درباره پیشنهاد احتمالی آرژانتین به ایران توضیح خواست
اسراییل درباره پیشنهاد احتمالی آرژانتین به ایران توضیح خواست

اسراییل از آرژانتین خواست درباره گزارشی که می گوید بوئنس آیرس به تهران پیشنهاد داده است که در ازای توقف تحقیقات درباه دخالت ایران در بمبگذاری مراکز یهودی در آرژانتین، روابط بازرگانی بهتری بین این کشور و ایران برقرار شود توضیح دهد.

یگال پالمور، سخنگوی وزارت امورخارجه اسراییل روز دوشنبه گفت این کشور منتظر نظر رسمی مقام های آرژانتینی درباره گزارشی است که هفته گذشته در روزنامه پروفیل آرژانتین منتشر شد.

رسانه های اسراییل می گویند دولت این کشور در نظر دارد دیدار هکتور تیمرمن، وزیر امور خارجه آرژانتین را که قرار است هفته آینده صورت بگیرد، در صورت صحت این گزارش به تعویق بیندازد.

روزنامه پروفیل می گوید تیمرمن از طریق سوریه و در جریان گفت و گو ها با بشار اسد، رییس جمهوری سوریه در شهر حلب در ماه ژانویه، این پیشنهاد را به ایران منتقل کرده است.

روزنامه آرژانتینی گزارش خود را بر اساس آنچه درز یک پیام دیپلماتیک ایرانی که توسط علی اکبر صالحی، وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی نوشته شده عنوان کرد.

پروفیل توضیح نداده است که چگونه به این پیام دست یافته است.

آرژانتین مدت هاست که ایران و گروه حزب الله لبنان را به دست داشتن در بمبگذاری ها در سفارت اسراییل در سال ۱۹۹۲ و همچنین یک مرکز یهودیان در سال ۱۹۹۴ متهم کرده است.

در حمله به سفارت اسراییل، ۲۹ نفر و در حمله به مرکز جامعه یهودیان ۸۵ نفر کشته شدند. ایران دست داشتن در این بمبگذاری را رد کرده است.

آلبرتو نیسمن، دادستان آرژانتینی، این موضوع را که کشورش پیشنهاد توقف تحقیقات درباره بمبگذاری ها را در ازای روابط بهتر تجاری با ایران مطرح کرده است، «مضحک» خواند.

وی در مصاحبه ای که روز دوشنبه در یک روزنامه یهودی منتشر شد، گفت دادستان ها در حال تحیق درباره مدرک جدیدی هستند که بر نقش مسئولان سابق جمهوری اسلامی در این حملات دلالت دارد و ممکن است به صدور حکم دستگیری آنان منجر شود.

XS
SM
MD
LG