لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۶

گام های نهایی آمریکا و قدرت های جهانی برای بازطراحی رآکتور اراک


یک نشریه اینترنتی در آمریکا به نقل از گزارش های منطقه ای و بیانیه های وزارت خارجه آمریکا می گوید، ایالات متحده و دیگر قدرت های جهانی به ایران در حال برداشتن گام های نهایی برای بروزسازی و بازطراحی راکتور اتمی اراک هستند.

این راکتور به داشتن قابلیت تولید مواد کافی جهت ساختن بمب مظنون است، و آمریکا مایل است کاری کند که قابلیت تولید چنین موادی از آن سلب شود.

با این حال، به گزارش "واشنگتن فری بیکن" ایران می گوید آمریکا و قدرت های دیگر به زودی تجهیزات پیشرفته برای رآکتور فراهم خواهند آورد.

یک سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران روز سه شنبه گفت آمریکا و چند کشور دیگر به زودی ارسال تجهیزات لازم برای نوسازی رآکتور را آغاز خواهند کرد.

بهروز کمالوندی گفت "چهار کشور قبول کرده اند با ایران در تامین تجهیزات پیشرفته برای رآکتور و مسائل دیگر همکاری کنند."

او گفت ایران در حالی که قادر است نوسازی رآکتور را تکمیل کند، برای سرعت کار از قدرت های دیگر کمک خواسته است.

مساله اراک نکته مهمی در مذاکرات اتمی بین ایران و گروه ۵+۱ بود. نشریه فوق به نقل از کمالوندی گفت مقامات وزارت امور خارجه آمریکا اخیرا در این زمینه با مقامات چین رایزنی کرده اند.

در گزارش گفته می شود دولت اوباما در اکتبر گذشته اعلام کرد به ایران در بازسازی رآکتور اراک کمک خواهد کرد.

ارنست مونیز، وزیر انرژی آمریکا در بیانیه ای در ۱۸ اکتبر گفت کارشناسان اتمی وزارت انرژی مامور خواهند شد این وظیفه را انجام دهند.

گزارش حاکی است دیگر قدرت های جهانی که در مذاکرات وین حضور داشتند، نیز کمک خواهند کرد.

«واشنگتن فری بیکن» می گوید عراقچی قائم مقام وزیر خارجه ایران در گفت و گو با خبرنگاران پس از جلسه اکتبر ، پروژه نوسازی رآکتور اراک را ستود.

به نقل از او گفته می شود که "ایران، چین و آمریکا بیانیه ای منتشر کردند که تصمیم آنها را به نوسازی رآکتور اراک به موقع اعلام می کند. اما آنچه برای ما مهم است یک بیانیه رسمی است که باید بین ایران و شش قدرت امضا شود."

XS
SM
MD
LG