لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۲۸

دادگاه شیکاگو حکم دادگاه اولیه مبنی بر فروش کتیبه های هخامنشی را لغو کرد


دادگاه شیکاگو حکم دادگاه اولیه مبنی بر فروش کتیبه های هخامنشی را لغو کرد
دادگاه شیکاگو حکم دادگاه اولیه مبنی بر فروش کتیبه های هخامنشی را لغو کرد

خبرگزاری رویترز گزارش کرد که یک دادگاه شیکاگو حکم به بازگرداندن کتیبه ها و سفال های دوران هخامنشی به ایران داد.

این دادگاه که به فرجام خواهی موزه ایران باستان و شورای ایرانیان آمریکایی برگزارشده بود، حکم کرد کتیبه های گلی دوره هخامنشی یافته شده در زیرزمین های تخت جمشید که برای ترمیم در اختیار بخش باستان شناسی دانشگاه شیکاگو قرار گرفته بودند، به ایران بازگردانده شوند.

این دادگاه حکم دادگاه اولیه ای را لغو می کند که در سال ۲۰۰۲ و به درخواست شماری از بازماندگان قربانیان فاجعه بمبگذاری در اورشلیم در سال ۱۹۹۷ که خواستار دریافت غرامت از ایران شده بودند حکم به مصادره این آثار داده بود.

آن دادگاه بدون حضور نماینده ایران تشکیل و حکم به فروش این کتیبه ها داد تا غرامت هفتادویک میلیون دلاری شاکیان تامین شود.

اما موزه های شیکاگو و دانشگاه با این استدلال که اموال فوق به صورت امانتی از موزه ایران باستان برای ترمیم در اختیار دانشگاه و موزه شیکاگو قرار گرفته اندُ با اجرای حکم فروش این اموال و تامین غرامت قربانیان حادثه اورشلیم مخالفت کرده بودند.

با حکم جدید دادگاه این کتیبه ها و سفال ها می توانند بار دیگر به زادگاهشان بازگردند.

پی نوشت:

یک سایت دوستداران میراث فرهنگی ایران در باره تاریخچه این کتیبه های هخامنشی نوشته است:

درسال ۱۳۱۶ طی حفاری مشترکی توسط دولت وقت ایران و موسسه شرق‌شناسی دانشگاه شیکاگو در تخت‌جمشید، تعداد قابل توجهی اموال فرهنگی- تاریخی ارزشمند به‌دست آمد که این اموال بین دولت ایران و مؤسسه مذکور به طور مساوی تقسیم شد.

ایران به دلیل نداشتن کارشناسان داخلی برای خواندن خطوط سهم خود را نیز به مؤسسه شرق‌شناسی دانشگاه شیکاگو به مدت سه سال امانت داده شده بودند تا آن مؤسسه پژوهش‌های گسترده‌ای در مورد این الواح انجام دهد و پس از مستند‌سازی و انتشار نتیجه‌ پژوهش‌های خود، الواح را به ایران بازپس دهد. این الواح، گل‌نوشته‌های مربوط به عصر هخامنشی بودند که خطوط میخی و علامت‌ها و تصاویری بر آنها نقش بسته بود و لازم بود خطوط میخی این الواح توسط خط‌شناسان و کارشناسان امریکایی خوانده شود.

"گیل استاین" مدیر موسسه شرق شناسی دانشگاه شیکاگو تیر ماه سال ۱۳۸۳، تعداد سیصد عدد از الواح گلی هخامنشی را به ایران آورده و اظهار امیدواری کرده بود بتواند با مقامات ایرانی در مورد فعالیت های جدید پژوهشی و مطالعات علمی و آموزش دانشجویان ایرانی به توافق برسد. استاین در حالی که همکاری با ایران را یک رویا خواند و یادآور شد بازگشت الواح، قدمی برای نشان دادن حسن نیست موسسه شرق شناسی دانشگاه شیکاگو و کمک به فعالیت های علمی آینده است.

دانشگاه شیکاگو بعد از مطالعه روی تعداد بسیار زیادی از الواح گلی هخامنشی، متون بسیاری از این لوح ها را در کتاب های مختلف به چاپ رسانده است.

XS
SM
MD
LG