لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۴

گمرک ایران از کشف ۵۷۰ قطعه عتیقه و گرانبها در مسیر قاچاق به کانادا خبر داد


تصویر رسانه‌های ایران از کشف محموله قاچاق عتیقه در مرز ترکیه.
تصویر رسانه‌های ایران از کشف محموله قاچاق عتیقه در مرز ترکیه.

گمرک ایران می‌گوید یک محموله «بسیار ارزشمند» عتیقه شامل «۵۷۰ قلم جنس و سکه و کتاب» را که در پوشش اثاثیه منزل در یک کامیون در حال خروج از کشور بود، در گمرک بازرگان در مرز مشترک با ترکیه کشف کرده و مانع از خروج آن شده است.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، روح‌الله لطیفی سخنگوی گمرک روز جمعه ۲۹ بهمن اعلام کرد مقصد نهایی کامیون حامل وسایل دست‌دوم خانه که این عتیقه‌جات در میان آنها جاسازی شده بود، کانادا بود.

بر اساس این گزارش، «۱۸ قطعه مفرغی مربوط به هزاره اول پیش از میلاد»، «۳۲۲ سکه نقره‌ای»، «یک سکه یک دلاری از سال ۱۸۴۵»، «بشقاب ناصرالدین شاهی» و «یک قرآن خطی طلاکاری‌شده» از جمله عتیقه‌های کشف شده است.

در گزارش‌ها قدمت برخی از این عتیقه‌ها «سه هزار سال» و ارزش سکه‌های کشف‌شده «چندین میلیارد تومان» اعلام شده است اما به ارزش کل این محموله به طور دقیق اشاره نشده است.

سخنگوی گمرک اضافه کرد عتیقه‌های کشف‌ شده پس از «جداسازی و صورت جلسه» پلمب و به ضابطان قضایی تحویل داده شد.

در گزارش‌های منتشر شده روشن نیست فرد یا افرادی در ارتباط با این محموله قاچاق دستگیر شده‌اند یا نه.

پیشتر، ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری اسلامی ایران از بخش‌های اطلاعاتی کشور خواسته بود «قاچاق سازمان‌یافته»، «جریان مافیایی» و «دست‌های پشت پرده» را شناسایی کنند.

خروج سرمایه‌های ایران و انتقال غیرقانونی آن به کانادا از سوی وابستگان جمهوری اسلامی پیش از این بارها خبرساز شده است.

برخی از کانادا به عنوان «بهشت پولشویی» یاد می‌کنند و گفته می‌شود پولشویی در ارتباط با ایران در شماری از صرافی‌های مستقر در تورنتو انجام می‌شود.

به گفته کلوین کروستی، مسئول پیشین مبارزه با پولشویی در پلیس کانادا، ویژگی قوانین و نظام قضایی این کشور برخی از جرایم مانند پولشویی را تسهیل می‌کند.

XS
SM
MD
LG