لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۳

اشکان سعادت‌مهر، از بازداشت‌شدگان اعتراضات ۱۴۰۱، بطور غیابی به ۷ سال حبس محکوم شد


دادگاه کیفری ارومیه، اشکان سعادت‌مهر، از بازداشت‌شدگان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱، را به طور غیابی به ۷ سال حبس محکوم کرد.

به گزارش سازمان حقوق بشری «هه‌نگاو»، این فعال مدنی آذربایجانی، به اتهام «توهین به مقدسات» به ۵ سال حبس و بابت اتهام «نشر اکاذیب» به دو سال زندان محکوم شده است.

بنا بر این گزارش، شعبه دوم دادگاه انقلاب اسلامی ارومیه نیز در حال بررسی اتهام «تبلیغ علیه جمهوری اسلامی ایران» علیه آقای سعادت‌مهر است.

هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، پیشتر گزارش داده بود که این فعال آذربایجانی در پی بازداشت در ۲۹ شهریور، پس از چند هفته به قید وثیقه یک میلیارد تومانی آزاد شده است.

بنا بر این گزارش، او به دلیل فعالیت‌هایش پیش از این هم سابقه برخورد قضایی داشته است.

آرش صادقی، فعال حقوق بشر، حدود دو ماه قبل در رشته توئیتی در صفحه ایکس‌ (توئیتر سابق) با اشاره به تشدید بازداشت‌ها در شهرهای شمال غربی ایران، اشکان سعادت‌مهر را از جمله فعالان مدنی برشمرد که در آن بازداشت‌ها، زندانی شده اند و یا با قرار وثیقه در انتظار تشکیل دادگاه و صدور حکم به سر می‌برند.

به تازگی هم گزارش هایی درباره تهدید خانواده‌های بازداشت شدگان ماه های اخیر در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی و اردبیل و پرونده سازی برای آنان از سوی نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی منتشر شده بود.

یاشار حکاک پور، مدیر انجمن‌دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجانی در ایران، آداپ، در گفتگو با صدای آمریکا از جمله مطالبات بازداشت‌شدگان را برابری اتنیکی ذکر کرده است.

اما به گفته یاشار حکاک پور، این موضوعی است که «جمهوری اسلامی بر نمی تابد و هر خواسته برابری طلبانه را جرم انگاری می کند و آذربایجانی ها هم از این قضیه مستثنی نیستند.»

XS
SM
MD
LG