لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۸

استقبال عفو بین الملل از بازداشت مقام سابق قضایی در ارتباط با کشتار ۶۷؛ بازداشت حمید نوری اقدامی تاریخی است


صفحه ویزای منتسب به حمید نوری که در فضای مجازی منتشر شده است.
صفحه ویزای منتسب به حمید نوری که در فضای مجازی منتشر شده است.

عفو بین الملل در بیانیه ای از بازداشت حمید نوری، دادستان سابق ایرانی که از عوامل کشتار سال ۱۳۶۷ در ایران است، استقبال کرد.

در بیانیه عفو بین الملل، از بازداشت این متهم توسط دولت سوئد به عنوان «اقدامی تاریخی» یاد شده و آمده است: «دولت‌های بلژیک، لیختن‌اشتاین، و سوئد در هفته‌های اخیر گام‌هایی بی‌سابقه‌ای به سوی اجرای عدالت برای قربانیان کشتارهای ۶۷ برداشته‌اند؛ گام‌هایی با این پیام به مقامات ایرانی که مسئولان جنایت علیه بشریت از دست عدالت نخواهند گریخت. این تحولات باید جامعه بین‌المللی را به حرکت در آورد تا برای تاسیس یک مکانیسم تحقیقاتی در سازمان ملل، که باید از سال‌ها پیش ایجاد می‌شد، اقدام کند.»

حمید نوری با نام مستعار «حمید عباسی» دادیار سابق در دستگاه قضایی جمهوری اسلامی، روز شنبه ۱۸ آبان در سوئد بازداشت شد. او در بازه زمانی تابستان ۶۷ که چند هزار زندانی سیاسی ناگهان بدون حکم اعدام شدند، دادیار سابق قوه قضائیه بود.

توئیتر فارسی وزارت خارجه آمریکا روز پنجشنبه ۲۳ آبان نوشت، دولت ایالات متحده از بازداشت حمید نوری، دادستان سابق بدنام ایرانی، توسط دولت سوئد استقبال می‌کند.

در این پیام توئیتری آمده است، آقای نوری به دلیل نقش خود در اعدام هزاران زندانی در تابستان ۶۷ که بسیاری از آنها زندانی سیاسی و عقیدتی بودند با عدالت روبرو خواهد شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG