لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۰

سازمان عفو بین الملل خواهان آزادی زندانیان سیاسی در ایران شده است


سازمان عفو بین الملل خواهان آزادی زندانیان سیاسی در ایران شده است
سازمان عفو بین الملل خواهان آزادی زندانیان سیاسی در ایران شده است

یک گروه بین المللی طرفدار حقوق بشر از دولت ایران خواسته است ناراضیان سیاسی را آزاد کند، زندان های خود را به روی ناظران بین المللی بگشاید، و اعدام به عنوان یک ابزار سرکوب را متوقف کند.

سازمان عفو بین الملل روز چهارشنبه، در پیشاپیش نخستین سالگرد انتخابات بحث انگیز ریاست جمهوری در ۲۲ خرداد ماه (۱۲ ژوئن)، در بیانیه ای از رفتار دولت ایران با زندانیان سیاسی انتقاد کرد و گفت نیروهای امنیتی برای متوقف ساختن اعتراضات خشونت بار خیابانی در پی انتخاب دوباره احمدی نژاد، هزاران نفر را دستگیر کرده اند. رهبران اپوزیسیون می گویند او از طریق تقلب در رای گیری به قدرت بازگشت.

کلودیو کوردون، دبیر کل موقت سازمان عفو بین الملل، گفت دولت ایران مصمم است تمام صداهای مخالف را خاموش کند، و سعی دارد از تحقیقات بین المللی درباره نا آرامی های پس از انتخابات پرهیز کند. او از جمهوری اسلامی خواست به «کمپین هراس آفرینی» با هدف در هم شکستن کوچکترین مخالفت با نظام پایان دهد.

سازمان عفو بین الملل گفت انتظار دارد در پیشاپیش سالگرد انتخابات، اعدام ها با انگیزه های سیاسی ادامه پیدا کند. عفو بین الملل گفت ایران یکی از بالاترین آمار اعدام در جهان را دارد، و در سال جاری تا کنون، دولت دست کم ۱۱۵ تن را اعدام کرده است.

XS
SM
MD
LG