لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۹

اعتراض عفو بین‌الملل به حکم اعدام برای یک فعال سیاسی جوان در سنندج


رامین حسین پناهی از شش ماه پیش بازداشت شد.
رامین حسین پناهی از شش ماه پیش بازداشت شد.

سازمان عفو بین‌الملل با صدور اطلاعیه‌ای ضمن اعتراض به صدور حکم اعدام رامین حسین‌پناهی زندانی سیاسی کرد ایرانی، خواستار اقدام فوری علیه این حکم شد.

بر اساس این اطلاعیه سازمان عفو بین‌الملل، حکم صادر شده برای حسین‌پناهی، عادلانه نیست و به دنبال چهار ماه «ناپدیدشدن اجباری» صادر شده است.

در اطلاعیه این نهاد بین المللی مدافع حقوق بشر، آمده حکم او در اقدامی تلافی جویانه علیه رامین حسین‌پناهی صادر شده است.

منابع حقوق بشری می گویند، رامین حسین‌پناهی ۲۴ ساله و برادرش افشین از روز هفتم بهمن ماه در اعتراض به صدور این حکم اعدام در اعتصاب غذا هستند.

دو هفته پیش، برخی سایت های خبری در ایران به نقل از یک وکیل دادگستری از صدور حکم اعدام برای یک فعال سیاسی در سنندج استان کردستان ایران خبر دادند.

رامین حسین پناهی به عضویت در گروه کومله متهم شده و به همین دلیل حکم دادگاه برای او صادر شده است. وکیل او می گوید ظرف بیست روز به این حکم اعتراض خواهد کرد.

کومله یک گروه چپگرای ایرانی در کردستان است که مخالف جمهوری اسلامی است و حکومت ایران ضمن تروریستی دانستن این گروه، وابستگان به آن را به شدت مجازات می کند.

آقای حسین پناهی تیرماه توسط سپاه بازداشت شد و یک ماه پیش تحویل وزارت اطلاعات شد. فعالان حقوق بشری از شکنجه و آزار او در زمان بازداشت در سپاه خبر داده بودند بطوریکه امجد حسین پناهی برادر او گفته بود کلیه او در زندان عفونت کرده است.

پیشتر عفو بین الملل از مقامات ایران خواسته بود به حقوق این متهم توجه کند.

رامین حسین پناهی در تیرماه به همراه سایر اعضای خانواده در سنندج بازداشت شد اما دادگاه انها را به پنج تا شش سال زندان محکوم کرده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG