لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۳۱

در پی حمله هوایی به سوریه، وزیر خارجه ایران اسرائیل را به اقدامات تلافی‌جویانه تهدید کرد


حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و فیصل المقداد وزیر خارجه سوریه در دمشق، سوریه

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران به اسرائیل هشدار داده و آن کشور را به حملات تلافی‌جویانه تهدید کرده است. ایرنا گزارش داد امیرعبداللهیان گفت که «هیچ اقدام جنایتکارانه‌» اسرائیل، «بدون پاسخ نمانده و نخواهد ماند.»

اشاره وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران به حملات دوشنبه به فرودگاه حلب در سوریه است. هرچند اسرائیل رسما اعلام نکرد این حمله را انجام داده اما سوریه می‌گوید ارتش اسرائیل به فرودگاه حمله کرد.

در گذشته ارتش اسرائیل مواضعی در سوریه که عمدتا از سوی حامیان حکومت اسد و گروه‌های نزدیک به جمهوری اسلامی برای ارسال سلاح و مهمات استفاده می‌شد را هدف حملات هوایی و موشکی قرار داده بود.

بارها اسرائیل جمهوری اسلامی را به استفاده از هواپیماهای مسافربری برای انتقال سلاح و مهمان به سوریه متهم کرده است. مقامات جمهوری اسلامی این اتهام را رد می‌کنند.

در یکسال اخیر نیروهای وابسته به جمهوری اسلامی در سوریه و جنوب لبنان تلاش‌هایی داشته‌اند که به مواضع اسرائیل حمله کنند و همچنین حزب الله لبنان حملاتی را به ارتش اسرائیل داشته است. در مقابل اسرائیل نیز مواضع این گروه را بمباران کرده است.

این هفته وزیر دفاع اسرائیل در دیداری با دبیرکل سازمان ملل متحد، خواستار نقش این نهاد در ممانعت از حملات جمهوری اسلامی و حزب الله لبنان شده بود.

XS
SM
MD
LG