لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۳۶

شرکت آمریکایی در شهرکرد با زباله برق تولید می‌کند


دفن زباله در ایران به روش سنتی، آسیب های بسیاری را به محیط زیست وارد میکند
دفن زباله در ایران به روش سنتی، آسیب های بسیاری را به محیط زیست وارد میکند

یک شرکت آمریکایی قرار است با سرمایه گذاری و انتقال تکنولوژی، در استان چهارمحال و بختیاری نیروگاه تولید برق از زباله بسازد.

مشاور برنامه ریزی استانداری چهارمحال و بختیاری به خبرگزاری ایرنا گفت که شرکت ورلد اکو انرژی (World Eco Energy) تفاهمنامه‌ای برای سرمایه‌گذاری و همکاری در زمینه تولید انرژی از منابع برگشت‌پذیر با استاندار این استان امضا کرده است.

به گفته وی، سرمایه‌گذاری یک میلیارد و ۱۵۷ میلیون دلار، تامین تجهیزات و ماشین آلات و انتقال به ایران، اجرای کامل پروژه، استفاده ۸۰ درصدی از نیروی کار بومی و همچنین اجرای پروژه در مدت زمان مورد توافق، از تعهدات شرکت آمریکایی است.

پروژه قرار است در چهار فاز و به مدت ۲۴ تا ۳۶ ماه اجرا شده و به بهره‌برداری برسد.

شرکت «ورد اکو انرژی» یک شرکت تولید انرژی‌های پاک از منابعی مانند نورخورشید، انواع پسماند و دی‌اکسید کربن است. این شرکت همچنین با استفاده از فناوری‌های پیشرفته از این منابع برای بازسازی خاک و غنی سازی آن، و تولید روغن‌های گیاهی که در ماشین آلات به کار گرفته می‌شوند، استفاده می‌کند.

در حال حاضر نحوه دفن و بازیافت زباله یکی از مهمترین مشکلات زیست محیطی در مناطق مختلف ایران است. در بسیاری از مناطق ایران، زباله همچنان به صورت سنتی جمع آوری شده و بدون تفکیک، در چاله‌های بزرگ دفن می‌شود. در بسیاری از مناطق نیز زباله‌ها طبیعت رها می‌شود. این شیوه‌های جمع آوری و دفع زباله، موجب بوجود آمدن آلودگی‌های شدید در خاک، آب‌های زیرزمینی و جاری و هوا شده است.

تولید برق از زباله می‌تواند علاوه بر ایجاد انرژی پاک، دفع زباله را نیز سامان بخشیده و از خطرات زیست محیطی آن بکاهد.

به گفته مشاور استاندار چهارمحال و بختیاری، پروژه تولید برق از زباله می‌تواند روزانه از یک هزار و ۵۰۰ تن زباله حدود ۲۵۰ مگاوات برق تولید کند که معادل یک چهارم برق تولیدی سد کارون ۳ است.

ملک محمد قربان‌پور، همچنین گفت که تولید خوراک دام، پروتئین، امگا ۳، گاز متان و اتان و سوخت هواپیما، از دیگر اهداف این پروژه است.

XS
SM
MD
LG