لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۱

در واشنگتن چه می گذرد؟ (۱۹ ژوئن)


در ۲۱ مه گذشته، علاوه بر تظاهراتی که در داخل خاک سوریه علیه بشار اسد جریان داشت، در خارج نیز - مانند اردن - تظاهراتی علیه بشار اسد صورت گرفت.
در ۲۱ مه گذشته، علاوه بر تظاهراتی که در داخل خاک سوریه علیه بشار اسد جریان داشت، در خارج نیز - مانند اردن - تظاهراتی علیه بشار اسد صورت گرفت.

هیئت نمایندگی دائم آمریکا در سازمان ملل متحد در اطلاعیه ای که پس از پایان هفدهمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو در هفدهم ژوئن به همین مناسبت صادر کرده است می گوید این ششمین نشستی است که آمریکا پس از پیوستن به شورا در سپتامبر سال ۲۰۰۹ میلادی در آن شرکت کرده است. پیوستن دوباره آمریکا به شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد به برنامه شورا شکل دوباره ای داده، از راه کارهای تازه ای برای نشان دادن (موارد فوری) نقض حقوق بشر استفاده کرده و بر جلب توجه جامعه بین المللی به برخی از بدترین ناقضان حقوق بشر در جهان متمرکز شده است.

هیئت دائم نمایندگی ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل متحد می گوید در رابطه با نقض حقوق بشر در کشورهای ایران، سوریه، یمن، لیبی و ساحل عاج آمریکا بطور عمیق تری در گیر شده و شرایط اضطراری را در این مورد در آن کشورها اعلام داشته است.

این هیئت همچنین در تغییر برنامه آن شورا و شکل دادن مجدد آن با اشاره به دست آوردهای آمریکا در مورد شرائط حقوق شهروندان برخی از کشورهای ناقض حقوق بشر، چگونگی نقض حقوق بشر را در ۵ کشور چنین بیان می کند:

ایران – شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ۱۷ ژوئن احمد شاهد*را به عنوان گزارشگر ویژه در باره شرائط (نقض) حقوق بشر در ایران برگزید.

این گزارشگر ویژه صدای میلیون ها نفر از ایرانیانی خواهد بود که به شدت از نقض حقوق بشر در آن کشور رنج میبرند و صدایشان از سوی دولت خود شنیده نمی شود.

سوریه – ایالات متحده با پیوستن به کانادا و ۵۰ کشور دیگر عضو سازمان ملل متحد بیانیه بسیار قدرتمندی را علیه بدتر شدن نقض حقوق بشر در سوریه منتشر کردند. آنان خواهان آن شدند که به نقض حقوق شهروندان سوری که بصورت امری روزانه در آمده است؛ پایان داده شود و از دولت سوریه خواستند به ماًمور عالی رتبه سازمان ملل متحد در دفتر حقوق بشر اجازه دهند برای اجرای ماًموریت خود در یافتن- واقعیت ها وارد سوریه شود.

این بیانیه در آینده تصمیم جامعه بین المللی را در نشان دادن آن چه که در سوریه می گذرد نشان خواهد داد.

یمن – ایالت متحده آمریکا با پیوستن به هلند و ۷۳ کشور دیگر برای انتشار این بیانیه در باره اعمال خشونتهای روزانه در یمن و تجاوز به حقوق انسانی شهروندان یمنی، هم صدا شده است.

شورا ( حقوق بشر) تصمیم گرفت در نشست آتی خود گفتگوهای سازنده ای در مورد یمن داشته باشد.

هیئت دائم نمایندگی ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل متحد می گوید این بیانیه و تصمیم مرتبط با آن نخستین اقدام شورای حقوق بشر در باره یمن می باشد. ما به تصمیم دولت یمن در حمایت از بیانیه و تصمیم شورای حقوق بشر خوش آمد می گوئیم و از ماًمور عالی رتبه سازمان ملل متحد در دفتر حقوق بشر می خواهیم برای کمک به تهیه گزارش خویش از یمن بازدید کند.

لیبی – پس از ملاحظه گزارش کمیسیون تحقیقاتی سازمان ملل متحد در مورد جزئیات اتهامات نقض حقوق بشر در لیبی، احتمال جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت که از سوی معمر قذافی صورت گرفته است، شورای حقوق بشر لزوم تحیق بیشتر را در این باره تمدید کرد. این کمیسیون به تاًمین اطلاعات مهم، معتبر و مستقل درباره نقض حقوق بشر و همچنین انجام جنایات جنگی توسط مقامات مسؤول لیبی ادامه خواهد داد.

... و در ساحل عاج، شورا( حقوق بشر) در مورد تهیه گزارشی توسط کمیسیون تحقیقات سازمان ملل متحد در ساحل عاج برای نشست فوق العاده این شورا در ماه دسامبر آینده به مذاکره می پردازد.

این شورا اجازه داده است که تهیه گزارش هائی از وضعیت ساحل عاج همچنان دنبال شود. این شورا موافقت کرد که یک کارشناس مستقل امر پیشنهاد های کمیسیون تحقیقات و همچنین کمک به دولت ساحل عاج را دنبال کند. پذیرش ادامه چنین نظارتی نشان می دهد که دولت ساحل عاج به تعهد خود در احترام به رعایت حقوق بشر شهروندان آن کشور پای بند است و گام های لازم را برای آشتی بر می دارد.

*Ahmed Shaheed

XS
SM
MD
LG