لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۴

"آمانو" در ایران؛ بازدید "تشریفاتی" از مجتمع نظامی پارچین


یوکیا آمانو، رئیس سازمان بین المللی انرژی اتمی در سفر روز یکشنبه به ایران، بطور تشریفاتی از مجتمع نظامی پارچین بازدید کرد.

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران با اعلام این خبر به خبرگزاری ایرنا، افزود: "یوکیا آمانو در این بازدید، از برخی نقاط کارگاهی این مجموعه که ادعاهای واهی در خصوص آنها مطرح بود، بویژه روند تعمیر و بازسازی جاده دسترسی به سد ماملو در جوار پارچین که در اثر بارندگی های اخیر نشست کرده است نیز دیدن کرد."

بازدید از مجتمع نظامی پارچین یکی از اختلافات بین ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی بوده است. برخی کشورهای غربی مدعی هستند در سایت پارچین آزمایش های مربوط سلاح اتمی صورت گرفته اما ایران این اتهام را رد می کند.

ایران در توافق دو ماه پیش با آژانس توافق محرمانه ای داشته که براساس آن، اجازه بازرسی آژانس از این مرکز نظامی را می دهد.

یوکیا آمانو، رئیس سازمان بین المللی انرژی اتمی روز یکشنبه در تهران به مجلس شورای اسلامی رفت و در کمیسیون برجام که توافق اتمی ایران و قدرت های جهانی را بررسی می کند، حاضر شد.

یوکیا آمانو، رئیس سازمان بین المللی انرژی اتمی روز یکشنبه در تهران به مجلس شورای اسلامی رفت و در کمیسیون برجام که توافق اتمی ایران و قدرت های جهانی را بررسی می کند، حاضر شد.

دیدار آمانو با حسن روحانی در تهران
دیدار آمانو با حسن روحانی در تهران

او پیشتر در این روز با حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران دیدار و گفت و گو کرد. آقای روحانی به یوکیا آمانو گفت که آژانس تحت نظر او باید "منصفانه" بر اجرای توافق برجام نظارت داشته باشد.

حسن روحانی با اشاره به توافق ایران و قدرت های جهانی گفت ایران در اجرای توافق جامع اتمی، "به طور داوطلبانه" پروتکل الحاقی را اجرا می کند.

سفر روز یکشنبه یوکیا آمانو به تهران، که دومین سفر او به ایران طی سه ماه گذشته است، برای بحث و حل و فصل مسائل مهم باقی مانده میان ایران و آژانس صورت می گیرد.

آژانس بین المللی انرژی اتمی بر اجرای تعهدات ایران در توافق اتمی با قدرت های جهانی نظارت می کند.

حسن روحانی در دیدار با آمانو بار دیگر تاکید کرد که ایران هیچ قصدی برای تولید سلاح اتمی ندارد. او گفت نظارت ها و بازرسی های سرزده آژانس بین المللی انرژی اتمی در سال های گذشته "فعالیت های صلح آمیز هسته ای ایران" را اثبات کرده است و "بر این نکته تأکید شده است که ایران هرگز انحرافی از برنامه صلح آمیز خود نداشته است."

در ایران برخی از نمایندگان در مورد توافق محرمانه ایران با آژانس سئوالاتی دارند، توافقی که قانون گذاران آمریکایی پرسش های جدی در مورد آن مطرح کردند.

XS
SM
MD
LG