لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۱

دیدگاه|القاعده و ایران متحد نبودند اما دشمن همدیگر هم نبودند


آخرین محل اقامت بن لادن که اسناد سازمان سیا از آن بدست آمد.
آخرین محل اقامت بن لادن که اسناد سازمان سیا از آن بدست آمد.

یادداشتی از ایلای لیک در بلومبرگ

رایان تراپانی، یک سخنگوی سی آی ای، می گوید: «اسناد به دست آمده از حمله به بن لادن که طبقه بندی محرمانه شده بود نشان می دهد ایران و القاعده توافقی داشتند که همدیگر را هدف نگیرند. در این اسناد بن لادن ایران را شریان اصلی االقاعده برای جابجایی پول، پرسنل و ارتباطات توصیف کرده است.»

انتشار دستچین شده اسناد به دست آمده از شب دستگیری اسامه بن لادن در سال ۲۰۱۱ توسط دولت اوباما از رقابت ایران و القاعده حکایت داشت و تهران را دشمن افراط گرایان نشان می داد. اسنادی که از همکاری تهران و القاعده خبر می داد محرمانه باقی مانده بود.

اسناد منتشر شده در سال ۲۰۱۲ که برای اولین بار از طبقه بندی محرمانه خارج شده بود نشانگر مذاکرات تند القاعده با ایران برای بازگرداندن اعضای خانواده بن لادن به دنبال گروگانگیری یک دیپلمات ایرانی بود.

اسناد تازه منتشر شده، ماجرا را با ظرایف بیشتری روایت می کند. تامس جوسلین و بیل روگیو، موسس و سردبیر «جورنال لانگ وار»، که دسترسی زودهنگامی به این اسناد سی آی ای پیدا کردند می گویند تازه ترین اطلاعات نشانگر دو رقیب محتاط است که حاضر به همکاری علیه آمریکا هستند.

انتشار این فایل ها از سوی سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا یک پیروزی برای همه آن هایی است که از کندی دولت اوباما در انتشار این اسناد خسته شده بودند.

خارج کردن اسناد به دست آمده از اقامتگاه اسامه بن لادن در ابوت آباد پاکستان از طبقه بندی محرمانه از اولویت های دولت ترامپ بوده است.

فارغ از نتیجه گیری های جناحی واقعیت این است که القاعده و ایران کاملا متحد نبودند. اما دشمن همدیگر هم نبودند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG