لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۱

اسناد سازمان سیا درباره ارتباط القاعده و حکومت ایران چه می‌گوید


در سال ۲۰۱۱ در حمله نیروهای ویژه آمریکا به پنهانگاه اسامه بن لادن در پاکستان که به مرگ وی انجامید، اسناد فراوانی بدست آمد که بخشی از آنها روز چهارشنبه توسط سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا موسوم به سی آی ای منتشر شد.

بخشهایی از این اسناد درباره روابط جمهوری اسلامی ایران با القاعده است.

یک سند ۱۹ صفحه ای که توسط یکی از اعضای ارشد القاعده نوشته شده، شامل ارزیابی این گروه از روابطش با ایران است.

نویسنده توضیح می دهد که ایران به «برادران سعودی» خود در القاعده هر آنچه احتیاج دارند، از جمله پول، سلاح و اردوگاههای تعلیماتی در لبنان می دهد و در عوض این گروه باید علیه منافع آمریکا در عربستان سعودی و کشورهای خلیج [فارس] عمل کند.

همچنین در سندی دیگر، سرویس اطلاعاتی ایران توافق کرد برای مسافرت عوامل القاعده ویزا و تسهیلات فراهم کند و به اعضای القاعده در ایران پناه دهد.

این توافق توسط «ابوحفض الموریتانی» که یکی از اعضای با نفوذ القاعده است، با ایران قبل از حملات تروریستی یازدهم سپتامبر مورد مذاکره و توافق قرار گرفته است.

ولی نویسنده این گزارش که آشکارا ارتباطات زیادی دارد، توضیح می دهد که مردان القاعده این توافق را نقض کردند و ایران بالاخره علیه جهادی های سنی وارد عمل شد.

با اینحال نویسنده گزارش می گوید که القاعده در حال جنگ با ایران نیست زیرا منافع مشترکی دارند، بخصوص وقتی که پای دشمن مشترک به میان می آید.

دست نوشته های بن لادن نشان از عدم توافق ها و دشمنی های دو طرف در زمینه های مختلف دارد.

القاعده حتی نامه ای به آیت الله خامنه ای برای آزادی اعضای خانوده بن لادن از زندانهای ایران نوشته است.

بعضی قسمتهای این پرونده نشان می دهد که اعضای القاعده یک دیپلمات ایرانی را ربودند تا با مردان و زنان زندانی القاعده در ایران معامله کنند. شخص بن لادن برنامه ای برای مقابله با نفوذ ایران در سراسر خاورمیانه داشته است.

بر اساس این گزارش، بن لادن در مورد تهدید کردن ایران احتیاط می کرده است.

در نامه ای از بن لادن که قبلاً منتشر شده، ایران به عنوان شاهرگ مالی، نیرو انسانی و ارتباطات القاعده مطرح شده است. با این حال و به رغم اختلافات، بر اساس این گزارش ایران همچنان به تامین تدارکات عملیات القاعده یاری می رسانده است.

انتشار این اسناد با اعلام استراتژی جدید پرزیدنت ترامپ در قبال توافق هسته ای با ایران و فعالیتهای بی ثبات سازی آن در خاورمیانه همزمان شده است.

رییس جمهوری آمریکا تهران را بزرگترین حامی تروریسم جهان و تهدید علیه منافع آمریکا در خاورمیانه اعلام کرده است.

مایک پمپئو مدیر سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا، سی آی ای ماه گذشته ضمن صحبت در بنیاد دفاع از دمکراسیها در واشنگتن گفت ایران و القاعده همواره روابط پنهان و آشکار داشته اند و در مورد ذکر این ارتباط از سوی پرزیدنت ترامپ گفت: من چیز زیادی بیشتر از آنچه پرزیدنت گفته نمی توانم بگویم. ولی تصور می کنم این رازی آشکار است و این اطلاعات محرمانه ای نیست که که روابطی بوده و ارتباطاتی وجود دارد. و مواردی بوده که ایران در کنار القاعده فعالیت کرده است.

آقای پمپئو همچنین درباره روابط القاعده و ایران گفت دست کم آنها توافق کرده اند علیه یکدیگر نباشند و افزود: آنها به غرب به دیده خطر بزرگتری از جنگ ایدئولوژیک میان خودشان نگاه می کنند و ما جامعه اطلاعاتی گزارش های بسیاری در این باره منتشر کرده ایم که فکر ما را بخود مشغول کرده است.

به گفته کارشناسان هنوز ممکن است روابط دیگری میان القاعده و ایران وجود داشته باشد که اطلاع دقیقی از آن در دست نباشد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

  • 16x9 Image

    شهلا آراسته

    شهلا آراسته در سال ۲۰۰۰، فعالیت خبری خود را در آمریکا با بنیاد تحقیاتی اطلس آغاز کرد و سپس در سال ۲۰۰۷ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG