لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۰۵

مرگ ۸ نفر بر اثر مشروبات الکلی «دست ساز و تقلبی» در ایران طی یک هفته


یکی از مراسم نابودی مشروبات الکلی توسط نیروی انتظامی
یکی از مراسم نابودی مشروبات الکلی توسط نیروی انتظامی

در پی مرگ پنج نفر در استان کرمان بر اثر نوشیدن مشروبات الکلی مسموم، خبرگزاری‌های داخلی ایران گزارش دادند که دست کم سه نفر نیز در شیراز به همین دلیل جان باخته‌اند.

به گزارش ایلنا، سعید غلامزاده مدیر کل پزشکی قانونی استان فارس روز سه‌شنبه دهم مرداد اعلام کرد که در هفته گذشته سه مورد مرگ بر اثر مصرف مشروبات الکلی به پزشکی قانونی شیراز ارجاع شد که پس از معاینه و انجام آزمایشات تخصصی علت مرگ هر سه نفر مسمومیت با متانول تعیین شده است.

روز دوم مرداد نیز مرکز فوریت‌های پزشکی کرمان از مرگ ۵ نفر و مسمومیت ۱۱۷ نفر دیگر در اثر نوشیدن مشروبات الکلی خبر داد. به گفته مدیر این مرکز، این افراد که همگی از شهرستان سیرجان بودند به دلیل نوشیدن متانول مسموم شده بودند.

خرید و فروش و نوشیدن مشروبات الکلی در ایران ممنوع است و جرم محسوب می‌شود؛ از این رو، مصرف کنندگان یا از مشروبات خارجی قاچاق استفاده می‌کنند یا از نوع دست ساز داخلی. غیراستاندارد و ناسالم بودن برخی از نوشیدنی های الکلی دست‌ساز هر سال باعث مسمومیت، آسیب‌های کلیوی و کبدی و گاه مرگ افراد می‌شود. با این حال، سخت گیری درباره ورود مشروبات الکلی خارجی همچنان ادامه دارد.

بارها پلیس ایران با انتشار عکس هایی از مراسم نابودی مشروبات الکلی خبر داده است.

رویه جمهوری اسلامی با خرید و فروش مشروبات الکلی در حالی است که در برخی کشورهای مسلمان همسایه ایران مثل ترکیه، خرید و فروش مشروبات الکلی قانونی است.

مدیر کل پزشکی قانونی استان فارس با اشاره به مرگ سه نفر در شیراز و پنج نفر در استان کرمان «اطلاع‌رسانی در خصوص توزیع مشروبات الکلی دست‌ساز و تقلبی» را ضروری دانسته است، این درحالیست که مشروبات الکلی استاندارد وارداتی نیز به دلیل ممنوعیت‌های قانونی توسط پلیس جمع آوری و نابود می‌شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG