لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۵

جانشين احتمالی یا موقتی بن لادن در تهران در حبس خانگی بود


جانشين احتمالی یا موقتی بن لادن در تهران در حبس خانگی بود
جانشين احتمالی یا موقتی بن لادن در تهران در حبس خانگی بود

يو اس ای تودی زير عنوان «ايران می تواند در آينده القاعده نقش داشته باشد» می نويسد مرگ اسامه بن لادن اذهان را مجددا به نقشی که ايران ممکن است در آينده القاعده ايفا کند جلب کرده است، و اين در حالی است که مقامات اطلاعاتی در گوشه و کنار جهان گزارش های حاکی از به عهده گرفتن رهبری موقت القاعده توسط سيف العادل را بررسی می کنند. سيف العادل بر اساس آخرين اطلاعاتی که راجع به او وجود دارد، در تهران در حبس خانگی بود.

العادل، يکی از بنيان گذاران القاعده است که کمک به ترتيب دادن بمب گذاری های سال ۱۹۹۸ در سفارتخانه های آمريکا در آفريقا بخشی از کارنامه اوست. اما وی با رهبری بن لادن اختلافات شديدی داشت و با حملات تروريستی يازدهم سپتامبر ۲۰۰۱ مخالف بود. او به درستی پيش بينی کرده بود که اين حملات خشم آمريکا را برمی انگيزد و به تلاش های القاعده در سطحی جهانی آسيب می رساند.

العادل جزو بسياری از رهبران ارشد القاعده است که پس از حمله آمريکا به افغانستان به ايران گريختند. آنان در سال ۲۰۰۳ در ايران بازداشت شدند و تحت شرايطی آسان زير عنوان حبس خانگی در مجموعه ای در حومه تهران تحت نظر قرار گرفتند. بعضی از آنان با گذشت چند سال قادر به رفت و آمد شدند و آمريکا نگران است که ايران روزی آنان را برای بازگرداندن به القاعده آزاد کند.

هنوز دقيقا معلوم نيست العادل کجاست. بعضی از کارشناسان تروريسم و مقامات اطلاعاتی می گويند او سال گذشته پس از ترک ايران مجددا در ناحيه بی قانون مرزی پاکستان و افغانستان به القاعده پيوسته است.

العادل جزو تروريست هایی است که اف بی آی به شدت در تعقيب آنهاست و آمريکا برای اطلاعات منجر به دستگيری او ۵ ميليون دلار جايزه گذاشته است.

گرچه مقامات اطلاعاتی غربی و عرب می گويند مدرک قاطعی نديده اند که از به عهده گرفتن امور توسط العادل حکايت داشته باشد ظاهر شدن نام وی به عنوان يک جانشين احتمالی برای بن لادن پرسش های راجع به چهره هایی از القاعده را که در ايران بوده اند زنده کرده است.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG