لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۸

گرد و غبار توفان در سیستان و بلوچستان ۲۶۱ نفر را راهی مراکز درمانی کرد


گرد و غبار شدید ناشی از توفان در شمال استان سیستان و بلوچستان، ۲۶۱ نفر از ساکنان این منطقه را راهی بیمارستان‌ها و مراکز درمانی کرد.

مدیر دفتر مدیریت بحران این استان اعلام کرد از روز سه شنبه این افراد به دلیل مشکلات تنفسی، چشمی و قلبی ناشی از توفان به بیمارستان‌ها، مراکز درمانی و پایگاه های اورژانس مراجعه کردند.

وزش بادهای شدید در منطقه سیستان، رویدادی طبیعی است که هر سال صورت می گیرد، اما در سالهای اخیر با توجه به کاهش بارندگی و خشک شدن تالاب هامون در پی تعلق نگرفتن حق آبه از سوی افغانستان، گرد و غبار ناشی از بادهای شدید سیستان به شدت افزایش یافته است.

خشک شدن کامل تالاب هامون که مشکلات زیست محیطی و اقتصادی برای ساکنان داشته، انتقاد مردم محلی از عملکرد مسئولان دولتی را در پی داشته است.

وزیر خارجه آمریکا پیش از این از مقامات ایران انتقاد کرد که به بجای توجه به بحران های کشور، پول مردم را صرف حمایت از گروه های تروریستی می کنند. او همچنین از بازداشت فعالان محیط زیستی انتقاد کرد.

به گفته کارشناس هواشناسی سیستان و بلوچستان غلظت ذرات معلق در هوای منطقه سیستان در روز چهارشنبه به ۳۷ برابر حد مجاز رسید.

بر اساس پیش بینی سازمان هواشناسی، که پدیده وزش باد شدید در برخی نقاط مستعد توفان گرد و خاک تا روز شنبه هفته آینده در شمال استان تداوم دارد به طوری که علاوه بر کاهش شدید کیفیت هوا اختلال در تردد جاده ای را به همراه دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG