لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۹

آلودگی هوا در چند شهر ایران باعث تعطیلی مدارس شد


آلودگی هوا در تهران
آلودگی هوا در تهران

در حالیکه مدارس ابتدایی در تهران به دلیل آلودگی شدید هوا تعطیل شده است، گزارش‌ها حاکی است که آلودگی هوا در این شهر تا روز چهارشنبه ادامه می یابد. از سوی دیگر، چند شهر بزرگ دیگر در ایران نیز با مشکل آلودگی شدید هوا روبرو هستند.

خبرگزاری‌های داخلی ایران گزارش دادند که مدارس ابتدایی و پیش دبستانی شهر تهران به دلیل آلودگی هوا در روز یکشنبه ۲۶ آذر تعطیل شد و ساعاتی بعد معاون عمرانی استانداری تهران اعلام کرد که کمیته اضطرار آلودگی تهران مدارس استان تهران را در تمامی مقاطع به جز شهرستان‌های فیروزکوه، پردیس و دماوند، برای روز دوشنبه تعطیل اعلام کرده است.

روز دوشنبه همچنین طرح زوج و فرد از مقابل منازل اجرا می شود و بازی استقلال تهران و ایران‌جوان بوشهر از سری مسابقات جام حذفی در صورت تداوم آلودگی برگزار نمی شود.

تصمیم به تعطیلی مدارس پس از آن گرفته شد که پایتخت ایران برای چهارمین روز متوالی در شرایط «هوای ناسالم برای گروه‌های حساس» قرار گرفت.

خبرگزاری ایرنا روز یکشنبه به نقل از مدیر کل پیش‌بینی هواشناسی ایران نوشت که با سکون نسبی هوا و افزایش آلاینده‌های جوی، آلودگی هوا در تهران تا روز چهارشنبه این هفته ادامه خواهد یافت اما از آن پس وزش باد و بارش اندک باران شرایط را تغییر خواهد داد.

چند شهر دیگر هم مشکل مشابه دارند. بر اساس تصویب کمیته اضطرار آلودگی هوا در شهر تبریز در پی تشدید آلودگی هوا برای دومین روز پیاپی، مدارس این شهر در روز یکشنبه تعطیل شدند.

علاوه بر تبریز و تهران، مدیر کل پیش بینی هواشناسی از شهرهای ارومیه، اراک و اصفهان به عنوان شهرهای با آلودگی بالا نام برده است. مدارس ارومیه نیز به همین دلیل روز یکشنبه تعطیل شده است.

منشاء اصلی آلودگی هوا در تهران و کلاشهرهای ایران رفت و آمد خودروها و فعالیت‌ واحدهای صنعتی است. برخی از شهرهای ایران نظیر تهران و تبریز به دلیل قرار داشتن در موقعیت جغرافیایی خاص در آغاز فصل سرما با شدت آلودگی هوا مواجه می‌شوند و شرایط آلودگی تا هنگام بارندگی و جابجایی هوا باقی می‌ماند. برخی دیگر از شهرها نظیر اراک و اصفهان نیز علاوه بر تعداد بالای خودرو، شاهد فعالیت واحدهای صنعتی در محدود خود هستند.

در سالهای اخیر دلیل تشدید آلودگی هوا، خودروها و موتورسیکلت‌های غیراستاندارد و مصرف سوخت با استاندارد پایین گزارش شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG