لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۳

گرد و غبار، وضعیت هوای چندین شهر ایران را در وضعیت ناسالم قرار داد


مقام‌های دولتی در چندین شهر ایران از آلودگی و وضعیت ناسالم هوا در این مناطق خبر دادند.

میزان گرد و غبار و آلودگی هوا روز یکشنبه ۱۳ خرداد در چندین شهر در استان های کرمان و سیستان و بلوچستان و نیز شهر مشهد به شدت بالا اعلام شد و تعدادی از شهروندان نیز راهی مراکز درمانی شدند.

فرماندار ریگان در استان کرمان با اشاره به این که میزان غلظت گرد و غبار این شهرستان به ۹ برابر حد مجاز رسیده از تعطیلی ادارات در این شهر خبر داد و گفت ریگان بعد از خوزستان دومین کانون گرد و غبار در کشور است و این پدیده موجب بروز مشکلات تنفسی برای اهالی این شهرستان و روستاهای اطراف شده و دستکم ۲۱ نفر را راهی مراکز درمانی کرده است.

همچنین سرپرست اداره کل مدیریت بحران استان کرمان از تعطیلی مهد کودک ها، ادارات و تمام دستگاه های اجرایی و نهادهای عمومی مستقر در شهر کرمان به استثنای مراکز درمانی و امدادی خبر داد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمان نیز از تعطیلی کارهایی که بر شدت آلودگی هوا می‌افزاید خبر داد و گفت: «امروز معادن، سنگ شکن ها و همه فعالیت‌هایی که منجر به افزایش آلودگی هوا می‌شود را تعطیل کردیم.»

همچنین گزارش ها از وضعیت بسیار ناسالم کیفیت هوای مشهد خبر می‌دهد. مقام‌های شهر به افراد مبتلا به بیماری های قلبی و ریوی، کودکان و سالمندان توصیه کرده اند تا حد امکان از منزل خارج نشوند.

در استان سیستان و بلوچستان نیز توفان همراه با گرد و خاک، میزان غلظت ذرات معلق در هوای شهرستان های شمالی این استان را به بیش از ۱۱ برابر حد مجاز رسانده است.

از جمله دلایل آلودگی هوا در ایران تخریب‌های زیست محیطی، عدم مدیریت مصرف آب و خشکسالی‌ است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG