لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۵

سئوال و جواب جنجال برانگیز در مصاحبه احمدی نژاد


انتقاد از قطع پخش زنده گفت وگوی تلويزيونی احمدی نژاد

مديرکل امور رسانه های دفتر رئيس جمهوری ايران شنبه پنجم اسفندماه از اقدام صدا و سيمای جمهوری اسلامی در «قطع ناگهانی» پخش زنده گفت وگو با محمود احمدی نژاد انتقاد کرده است. در همين حال صدا و سيما، پرسش یک خبرنگار از محمود احمدی نژاد و همچنین پاسخ رییس جمهوری ایران به این پرسش را پخش نکرده است.

محمود احمدی‌نژاد، رييس جمهوری ايران ،شامگاه شنبه در یک برنامه تلويزيون دولتی به صورت زنده به پرسش های مجری این برنامه پاسخ داد. قرار بود در ادامه با سوال‌های خبرنگاران خبرگزاری‌ها اين گفت وگو ادامه پيدا کند. اما پس از پايان سوال‌های خبرنگار تلويزيون دولتی ايران و زمانی که او از ديگر خبرنگاران برای پرسيدن سوال‌هايشان دعوت کرد، تلويزيون ايران پخش زنده اين مصاحبه را قطع کرد و پخش يک سريال تاريخی درباره حکومت قاجار را آغاز کرد و در عين حال در زيرنويس‌هايی اعلام کرد که ادامه اين گفت‌وگو بعد از اين سريال پخش می‌شود.

وحيد شاکری، مديرکل امور رسانه های دفتر ریيس جمهوری ایران، در گفت وگو با «شبکه ايران»، ضمن انتقاد از عملکرد صدا و سيما در قطع ناگهانی پخش زنده گفت و گوی محمود احمدی نژاد اظهار داشت: «قطع پخش گفت و گوی ریيس جمهور با رسانه ها، نقض غرض فلسفه شکل گيری اين جلسه بود».

مديرکل امور رسانه های دفتر رئيس جمهور اضافه کرده است: «درخواست رئيس جمهور اين بود که رسانه ها بتوانند آزادانه سؤالات خود را در زمينه اقتصادی مطرح کنند و پاسخ های ايشان را بشنوند. قطع مصاحبه رئيس جمهور به دلايل واهی همچون پخش يک سريال تکراری، خدشه ای بزرگ به مسئله آزادی بيان آن هم در برابر ديدگان افکار عمومی وارد آورد.»

وحید شاکری افزود: «رويه صدا و سيما اين است که در زمان پخش مسابقات فوتبال حتی از پخش اذان هم جلوگيری می کند؛ در اين صورت قطع سخنان رئيس جمهور در شرايطی که ميليون ها نفر پای گيرنده های تلويزيون نشسته اند، چه معنايی دارد؟»

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی،‌ايرنا،‌سامانه پيامکی اطلاع رسانی دولت (پاد) نیز در پيامکی که در ساعت ۲۳:۱۸ برای مخاطبان خود ارسال کرد، از قطع پخش تلويزيونی گفت‌وگوی احمدی نژاد با رسانه ها و پخش موسيقی و سريال به جای آن انتقاد کرد.

در متن پيامک سامانه اطلاع رسانی دولت آمده است: «صداوسيما در اقدامی غيرمنتظره پخش زنده گفت وگوی راديو تلويزيونی رييس جمهوری را به بهانه پخش آگهی، سريال و موسيقی قطع کرد.»

پرسشی که پخش نشد

در همين حال گزارش ها حاکی است که پرسش خبرنگار مهر از محمود احمدی نژاد و همچنين پاسخ رييس جمهوری ايران به اين پرسش از تلويزيون پخش نشده است.

در بخشی از سوال خبرنگار مهر از محمود احمدی نژاد آمده است:«در ابتدای دولت فرموديد پول نفت را سر سفره مردم می آوريد در حاليکه امروز شاهد اين هستيم که ارزش پول و دارايی مردم به يک سوم کاهش پيدا کرده است. وعده داديد سه ميليون شغل ايجاد می‌کنيد، اما امروز نمايندگان در مجلس شاهد مراجعات مکرر مردم هستند که بيشترين دغدغه شان افزايش بيکاری و تعطيلی کارخانجات است.»

به گزارش مهر، خبرنگار این خبرگزاری در ادامه پرسیده است:«مهمترين شعاری که شما داديد مبارزه با مفاسد اقتصادی بود و گفتيد که می‌خواهيد با فساد اکبر مبارزه کنيد، حال آنکه بزرگترين پرونده فساد اقتصادی يعنی همان اختلاس سه هزار ميليارد تومانی در دوران شما اتفاق افتاد.»

این خبرنگار اضافه کرده است: «قوه قضائيه را تهديد کرديد که کابينه و اطرافيان شما خط قرمز هستند و حتی اجازه رسيدگی به اتهامات آنها را نمی دهيد. گفتيد پاک ترين دولت بعد از انقلاب هستيد در حالي که بودجه که از مهمترين اسناد انضباطی و مالی کشور است با بالاترين تاخير در طول تاريخ انقلاب هنوز به مجلس ارائه نشده است .در مورد تحريم ها به درستی گفتيد که کاغذ پاره هستند اما امروز همه مشکلات اقتصادی را گردن تحريم ها می‌اندازيد. »

به گزارش خبرگزاری دانشجويان ايران، ايسنا، محمود احمدی‌نژاد در پاسخ به اين پرسش گفته است: «خبرگزاری مهر، خبرگزاری وابسته به سازمان تبليغات است که با پول دولت اداره می‌شود. البته شما در اين‌جا بيانيه‌ای را خوانديد و اشکالی هم ندارد اما مطمئنا شما پيش هيچ مسئول ديگری نمی‌توانيد چنين بيانيه‌ای را بخوانيد و فقط پيش احمدی‌نژاد می‌توانيد بخوانيد. شما بيانيه‌ای را خوانديد که يک سری اتهامات به دولت است.»

محمود احمدی نژاد اضافه کرده است: «يک فردی مطرح کرده که بزرگ‌ترين فساد اقتصادی در دوره ما اتفاق افتاده، در دوره ما پنج تا جنگ نيز اتفاق افتاده، ارتباط آن به دولت چيست؟ خيلی‌ها کارهای بسياری می‌کنند اما چه ربطی به دولت دارد؟ آيا دولت نقشی داشته؟ من همچنان می‌گويم که پاک‌ترين دولت هستيم. بله، کسانی که حقوق ثابت می‌گيرند در اين يک سال آسيب ديده‌اند. قبل از يک سال چگونه بود؟ آيا آسيب ديدند؟»

به گزارش ايسنا، پرسش خبرنگار مهر و پاسخ محمود احمدی نژاد ، از صداوسيما پخش نشد.

(منبع: رادیو فردا)
XS
SM
MD
LG