لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷ ایران ۱۵:۳۹

سرخط خبرها

سخنان مصباحی مقدم درباره اختلاف احمدی نژاد و خامنه ‌ای در مذاکرات هسته ای

محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری پیشین ایران

غلامرضا مصباحی مقدم، سخنگوی جامعه روحانیت مبارز در سخنانی که سایت خبری تابناک آن را منتشر کرده است، با اشاره به بخشی از اختلافات محمود احمدی نژاد و رهبر جمهوری اسلامی در دوره دوم ریاست جمهوری او، تاکید کرد که او دیگر فرد مناسبی برای مدیریت کشور نیست.

آقای مصباحی مقدم در پاسخ به پرسشی درباره سفرهای اخیر احمدی‌نژاد که از سوی برخی آغاز تلاش‌ها برای انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۶ برآورد شده، با اشاره به مخالفت احمدی نژاد با آیت الله علی خامنه‌ای گفت: "احمدی‌نژاد لیاقت این که یک بار دیگر به صحنه قدرت بیاید را ندارد."

آقای احمدی نژاد به مخالفت رهبر جمهوری اسلامی با معاون اولی مشایی در دوره دوم ریاست جمهوری احمدی نژاد اشاره کرد و این که احمدی نژاد با وجود اطلاع از نامه مخالفت آیت الله خامنه ای در این باره، باز هم اعتنایی به این مخالفت نکرد.

او همچنین به اختلاف نظر احمدی نژاد با رهبر جمهوری اسلامی درباره تصدی حیدر مصلحی بر وزارت اطلاعات اشاره کرد که به قهر و خانه نشینی احمدی نژاد منجر شد؛ امری که آقای مصباحی مقدم آن را حرکتی بسیار ناپسند عنوان کرد.

سخنگوی جامعه روحانیت مبارز در ادامه گفت که احمدی نژاد حتی در حل و فصل پرونده هسته‌ای هم با آیت الله خامنه‌ای به اختلاف خورد.

او گفت که در ادامه اقدامات ستاد ویژه تدابیر اقتصادی برای دور زدن تحریم‌ها، "احمدی‌نژاد گزارشی به رهبری داد که ما به آخر خط رسیدیم و با توجه به قطعنامه‌های شورای امنیت درباره انرژی هسته‌ا‌ی باید آن را امضا کنیم"، ولی به گفته آقای مصباحی مقدمآیت الله خامنه‌ای با این گزارش مخالفت کرد.

به گفته او، بعد از این مخالفت احمدی‌نژاد با رهبر جمهوری اسلامی دیدار کرد و گفت اگر شما این دیدگاه را قبول ندارید، من دیگر مسئول این پرونده نیستم و رهبری هم گفت که خودش مسئولیت پرونده هسته‌ای را قبول می‌کند.

به اعتقاد آقای مصباحی مقدم، با توجه به این اتفاقات شورای نگهبان صلاحیت آقای احمدی نژاد را برای حضور در انتخابات تایید نمی‌کند.

دو هفته پیش نیز احمد توکلی، نماینده مجلس و از چهره‌های سرشناس اصولگرایان در واکنش به شایعاتی درباره احتمال نامزد شدن احمدی نژاد گفته بود که به اندازه کافی دلیل شرعی و قانونی برای رد صلاحیت احمدی نژاد وجود دارد.

مهم‌ترین خبرهای روز ایران و جهان

ادعای جدید هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس: حرف‌های زهرا نویدپور «شک و شبهه» دارد

زهرا نویدپور در چند سال اخیر با انتشار چند ویدئو مدعی شده بود سلمان خدادادی، از نمایندگان و رئیس فعلی کمیسیون اجتماعی مجلس، به او تجاوز کرده است

علیرضا سلیمی، نایب رئیس هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس ایران، روز سه‌شنبه دوم بهمن ماه گفت بر اساس مدارکی که به دستشان رسیده، خانم نویدپور از سلمان خدادادی نماینده ملکان درخواست واریز ۵۰۰ میلیون تومان به حسابش را کرده است.

سلیمی، اصالت نوار منتشر شده از فضای مجازی از سوی زهرا نوید‌پور را «نامشخص» توصیف و تاکید کرد که اظهارات زهرا نوید پور جای «شک و شبهه» دارد و سلمان خدادادی به قوه قضائیه در مورد این موضوعات شکایت خواهد کرد.

«زهرا نوید پور» در چند سال اخیر با انتشار چند ویدئو مدعی شده بود سلمان خدادادی، از نمایندگان و رئیس فعلی کمیسیون اجتماعی مجلس، به او تجاوز کرده است. خبر مرگ این زن ۲۸ ساله به علت خودکشی روز ۱۶ دی‌ماه از سوی اکبر اعلمی یکی از نمایندگان سابق در مجلس ششم و هفتم شورای اسلامی منتشر شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

کریس براون، خواننده آمریکایی به اتهام تجاوز در فرانسه بازداشت شد

کریس براون، خواننده و رپر آمریکایی، به همراه دو نفر دیگر به اتهام تجاوز در شهر پاریس بازداشت شده‌اند.

خبرگزاری رویترز به نقل از منابعی در پلیس فرانسه نوشت که این بازداشت روز دوشنبه رخ داده است. اما هنوز جزییات بیشتری از این مساله منتشر نشده است.

پیشتر برخی رسانه‌ها گزارش کرده بودند که یک زن ۲۴ ساله مدعی شده است که روز ۱۵ ژانویه در سوئیت هتل کریس براون در پاریس مورد تجاوز قرار گرفته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

حزب کارگر انگلیس به دنبال برگزاری رفراندوم مجدد درباره برگزیت است

رهبر حزب کارگر بریتانیا طرحی ارائه کرده است که براساس آن پارلمان این کشور زمان لازم برای بررسی راه‌های مختلف خروج این کشور از اتحادیه اروپا را داشته باشد، امکان خروج بدون توافق از بین برود و مساله رای‌گیری عمومی مجدد در این‌باره در نظر گرفته شود.

به گزارش رویترز، جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر، به دنبال آن است که به این ترتیب ابتکار عمل در مساله برگزیت را از دستان دولت ترزا می خارج و به پارلمان بریتانیا بسپرد.

کوربین گفته است در حال حاضر شرایط برای در نظر گرفتن برنامه‌های حزب کارگر در این‌باره مساعد است و همه گزینه‌ها، از جمله امکان برگزاری مجدد رفراندوم، وجود دارد.

پیشتر ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا، امکان برگزاری رفراندوم مجدد را رد کرده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بیش از ۱۴۰ پناهجوی نجات‌یافته به لیبی منتقل شدند

عکس از آرشیو

بیش از ۱۴۰ پناهنده و پناه‌جو که پیشتر توسط یک کشتی نجات یافته بودند، به کشور لیبی منتقل شدند. این پناه‌جویان در حال حاضر به کمپ‌هایی مختص نگهداری پناهجویان منتقل شده‌اند.

به گزارش رویترز، چارلی یاکسلی، سخنگوی کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان، گفته است که با توجه به شرایط لیبی و خشونت‌ها در این کشور، نباید پناه‌‌جویان به این کشور منتقل می‌شدند.

براساس اعلام کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در ماه ژانویه سال جاری بیش از ۲۰۰ پناهجو در دریا‌ها غرق شده‌اند و بیش از ۴۵۰۰ نفر موفق شده‌اند خود را به اروپا برسانند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ترزا می: رفراندوم مجددی درباره برگزیت برگزار نخواهد شد

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا، پس از رد طرح خود در مجلس عوام این کشور درباره توافق برگزیت، گفته است که امکان برگزاری یک رفراندوم مجدد درباره خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا وجود ندارد.

به گفته می به دلیل کم بودن زمان باقی مانده، امکان تغییر زمان خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا یا برگزاری رفراندومی مجدد وجود ندارد.

پارلمان بریتانیا پیشتر طرح ترزا می درباره برگزیت را رد کرده بود، اما یک روز بعد مجددا به نخست‌وزیر بریتانیا رای اعتماد داد. تاریخ رسمی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا ۲۹ مارس، یا حدود دو ماه و نیم دیگر تعیین شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

 وزیر خارجه آلمان: دلیل لغو پروازهای ماهان ارسال تجهیزات نظامی به سوریه بود

هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان، گفته است که دلیل لغو مجوز پرواز شرکت هواپیمایی ماهان در آلمان، حمل تجهیزات جنگی و نیروهای نظامی به سوریه بوده است.

به گزارش خبرگزاری آلمان، ماس گفته است که لغو پروازهای ماهان برای آلمان به دلیل «مسایل امنیتی» ضروری بود، گرچه به گفته او این مساله تغییری در سیاست آلمان در قبال برجام ایجاد نمی‌کند.

دولت آلمان روز گذشته، اول بهمن ماه، اعلام کرده بود که مجوز پروزهای شرکت هواپیمایی ماهاند ر این کشور را لغو می‌کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

درخواست آزادی موقت شهروند آمریکایی زندانی در روسیه رد شد

دادگاهی در روسیه با درخواست آزادی موقت پل ویلان، شهروند آمریکایی-بریتانیایی بازداشت شده در روسیه به قید وثیقه مخالفت کرده است.

رویترز امروز سه‌شنبه دوم بهمن ماه به نقل از خبرگزاری اینترفاکس نوشت که براساس حکم دادگاه، ویلان که از سوی دستگاه امنیتی روسیه متهم به جاسوسی شده است، در زندان باقی خواهد ماند.

«پل ویلان» ۴۸ ساله و یک نظامی بازنشسته است که روسیه او را از هفتم دی ماه به اتهام جاسوسی دستگیر کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بازنشستگان در تجمع اعتراضی شعار« شکنجه، مستند، دیگر اثر ندارند» سردادند

پیشتر بازنشتگان چندین تجمع اعتراضی برگزار کرده‌ بودند. عکس آرشیوی است

جمعی از بازنشستگان روز سه‌شنبه دوم بهمن ماه مقابل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی دست به تجمع اعتراضی زدند.

تجمع کنندگان با شعار «شکنجه، مستند، دیگر اثر ندارد» به موضوع شکنجه و یک مستند به نام «طراحی سوخته» اعتراض کردند که اعترافات اجباری اسماعیل بخشی فعال کارگری و سپیده قلیان فعال مدنی را پخش کرده بود.

پیشتر بازنشتگان با برگزاری تجمعات اعتراضی خواهان برخورداری از سهم ارزش افزوده این صندوق برای بازنشستگان بودند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

 نرخ تورم در ایران به ۲۰ درصد رسید

براساس اعلام مرکز آمار ایران نرخ تورم در دی ماه سال ۹۷ به ۲۰/۶ درصد رسیده است. این مرکز نرخ تورم نقطه به نقطه در ایران را نیز ۳۹/۶ درصد اعلام کرد.

همچنین مرکز آمار ایران اعلام کرد که نرخ افزایش تورم خانوارهای روستایی در دی ماه سال ۹۷ نسبت به ماه مشابه سال گذشته ۴۲/۷ درصد و شاخص مشابه این آمار در خانوارهای شهری، ۳۶ درصد است.

بر اساس این گزارش در دی ماه سال جاری نسبت به ماه قبل گروه «گوشت»بیشترین افزایش قیمت را داشته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نامه احمدی‌نژاد به رهبر ایران: برادران لاریجانی و روحانی مسئول شرایط امروز کشورند

محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور پیشین ایران پیشتر نیز نامه‌هایی خطاب به رهبر ایران نوشته بود که بی پاسخ مانده است. عکس آرشیوی است

محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور پیشین ایران در نامه‌‌ای به علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی، نوشت که «برادران لاریجانی(رئیس قوه قضائیه و رئیس مجلس شورای اسلامی ایران) و آقای روحانی( رئیس جمهور ایران) باهم هستند و مسئول شرایط امروز کشورند.»

آقای احمدی‌نژاد در این نامه که در ۲۸ آذرماه نوشته شده و روز دوشنبه یکم بهمن ماه در کانال رسمی پایگاه اطلاع رسانی او منتشر شده است، تایید حکم ۵ سال حبس رحیم مشایی را «حمایت آشکار» قوه قضاییه از دولت حسن روحانی عنوان کرده و به بی پاسخ ماندن چندین نامه قبلی‌اش به آیت‌الله خامنه‌ای نیز اشاره کرده است.

نگارش این نامه‌ها که عموما رویکردی انتقادی دارد، در حالی است که «جامعه اطلاعاتی آمریکا» اواخر بهمن ماه سال گذشته پیش‌بینی کرد درگیری‌های فزاینده میان سیاست‌مداران میانه‌رو و تندرو در ایران افزایش یابد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

وزیران خارجه آمریکا و ترکیه بر اهداف مقابله با داعش در سوریه تاکید کردند

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده روز دوشنبه اول بهمن ماه با مولود چاوش اوغلو همتای ترک خود به صورت تلفنی درباره تحولات سوریه گفت‌وگو کرد.

بر اساس بیانیه منتشر شده از سوی وزارت خارجه آمریکا، آقای پمپئو بر ادامه مقابله با داعش و حفظ امنیت گروه‌های متحد آمریکا در این نبرد، تاکید کرده است.

دو طرف همچنین درباره برقراری امنیت در جریان خروج نیروهای آمریکایی از سوریه گفت‌وگو کرده‌اند. رئیس جمهوری ایالات متحده اعلام کرده است نیروهای نظامی آمریکا را از سوریه خارج می‌کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اتحادیه اروپا مقام‌های روس مظنون به سوء قصد به جاسوس سابق در بریتانیا را تحریم کرد

آلکساندر پتروف (چپ) و روسلان بشیروف، مظنونان انجام حمله با عامل شیمیایی نویچوک در بریتانیا

اتحادیه اروپا روز دوشنبه یکم بهمن ماه روسای اطلاعات و امنیت ارتش و دو مامور اطلاعاتی روسیه را در ارتباط با پرونده سوء قصد به سرگئی اسکریپال جاسوس دوجانبه سابق و دخترش با استفاده از عامل شیمیایی نویچوک در بریتانیا را تحریم کرد. مسکو اتهام دست داشتن در این ماجرا را «بی‌اساس» خوانده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، «آلکساندر پتروف» و «روسلان بشیروف» که مظنون اجرای عملیات هستند، به همراه «ایگور اولگوویچ» و «ولادیمیر استپانوویچ آلکسی‌یف» ازفرماندهان اطلاعات ارتش روسیه، تحریم شده‌اند. تحریم‌ها شامل توقیف دارایی‌ها و ممنوعیت سفر در خاک اروپا است.

سرگئی اسکریپال و دخترش یولیا، اسنفند سال گذشته در شهر سالزبوری بریتانیا با عامل شیمیایی نویچوک مورد حمله قرار گرفتند. آمریکا و متحدان غربی در واکنش به این حمله،روابط دیپلماتیک خود را با روسیه کاهش داده و تحریم‌هایی علیه مسکو وضع کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ژاپن، استرالیا و امارات در یک چهارم نهایی جام ملت‌های آسیا

دیدار تیم های ژاپن و عربستان سعودی

تیم های ملی ژاپن، استرالیا و امارات متحده عربی به مرحله یک چهارم نهایی جام ملتهای آسیا در امارات راه یافتند.

در سه دیداری که روز دوشنبه اول بهمن در مرحله یک هشتم نهایی برگزار شد، ژاپن موفق شد با تک گل نیمه اول خود عربستان را شکست دهد.

استرالیا نیز پس از تساوی بدون گل در پایان دو نیمه و وقت‌های اضافه، موفق شد در ضربات پنالتی با نتیجه ۴ بر ۲ ازبکستان را شکست دهد.

در آخرین دیدار روز دوشنبه، تیم ملی امارات، میزبان مسابقات در حالیکه تا دقایق پایانی نیمه دوم ۲ بر یک از قرقیزستان پیش بود، گل مساوی را دریافت کرد تا کار به وقت اضافه کشیده شود. در وقت‌های اضافه، تیم ملی امارات صاحب یک ضربه پنالتی شد و گل برتری را به ثمر رساند. بازی سرانجام با نتیجه ۳ بر ۲ به سود امارات به پایان رسید.

بدین ترتیب در مرحله یک چهارم نهایی تیم ملی ژاپن با ویتنام مسابقه خواهد داد و تیم ملی استرالیا نیز به دیدار امارات خواهد رفت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پدر امیر امیرقلی می‌گوید این فعال مدنی زندانی «نیاز مبرم» به مراقبت پزشکی دارد

امیر امیرقلی، عضو هیئت تحریریه نشریه «گام»

علی (امیر) امیرقلی، زندانی سیاسی سابق و فعال مدنی که از روز ۲۴ دی در بازداشت به سر می‌برد، روز پنجشنبه ۲۷ دی ماه در پی یک تماس تلفنی کوتاه با خانواده خبر داد که از بابلسر به تهران منتقل شده و در بند ۲۰۹ زندان اوین در بازداشت و تحت بازجویی به سر می‌برد.

عباس امیرقلی، پدر این فعال مدنی در گفت‌وگو با بخش فارسی صدای آمریکا گفت که پسرش «وضعیت جسمی مناسبی ندارد، از بیماری دیابت رنج می‌برد و نیاز مبرم به دسترسی به داروهای دیابت دارد.»

به گفته او، علی امیرقلی روزانه نیاز به تزریق چهار نوبت انسولین دارد و در صورت عدم رسیدگی به آن، جان او در خطر خواهد بود و در حال حاضر خانواده بیش از آن که نگران بازداشت او باشند، نگران وضعیت سلامت او هستند.

علی (امیر) امیرقلی از اعضای هیئت تحریریه نشریه «گام» است؛ نشریه‌ای که از اعتراضات کارگران «هفت تپه» حمایت کرده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

در جریان حمله طالبان به یک پایگاه نظامی در افغانستان ۱۲ تن کشته شدند

عکس از آرشیو

در جریان حمله پیکارجویان گروه افراطی طالبان به یک پایگاه و مقر آموزشی نظامی در افغانستان، که روز دوشنبه یکم بهمن ماه روی داد، ۱۲ تن کشته و بیش از ۳۰ تن زخمی شدند.

به گزارش آسوشیتدپرس به نقل از سخنگوی وزارت بهداشت افغانستان، این حمله در استان «وردک» انجام شده و تمامی کشته‌ها نیروهای نظامی بودند.

طالبان در بیانیه‌ای که در رسانه‌های محلی افغانستان منتشر شده است، مسئولیت این حمله را برعهده گرفتند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

گوگل به دلیل نقض مقررات حفظ داده‌ها در اروپا به پرداخت ۵۷ میلیون دلار جریمه محکوم شد

عوامل اجرایی قوانین «مقررات عمومی حفاظت از داده اتحادیه اروپا» در فرانسه، روز دوشنبه یکم بهمن ماه اعلام کردند شرکت گوگل به دلیل نقض این قوانین، به پرداخت ۵۷میلیون دلار جریمه محکوم شده است.

مقررات عمومی حفاظت از داده اتحادیه اروپا - موسوم به جی‌دی‌پی‌آر - از دو سال پیش در اروپا به اجرا درآمده و هدف آن، یکسان سازی مقررات در فضای مجازی است.

گوگل در واکنش به این جریمه گفت، «ما این رای را بررسی کرده و قدم‌های بعدی را اعلام خواهیم کرد.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

وزیر خارجه آمریکا با همتایان کره جنوبی و ژاپن خود در مورد کره شمالی گفت‌وگو کرد

مایک پمپئو در جریان دیدار با کیم یونگ چول که هفته گذشته در واشنگتن برگزار شد

مایک پمپئو‌ وزیر خارجه ایالات متحده روز دوشنبه یکم بهمن ماه با وزیران خارجه کره جنوبی و خارجه ژاپن تلفنی گفت‌وگو کرد. بنا بر اعلام معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، آقای پمپئو در این گفت‌وگوهای جداگانه آخرین وضعیت مذاکره با کره شمالی را مطرح کرده است.

وزیران خارجه کره جنوبی و ژاپن نیز بر ادامه مذاکرات،‌ حفظ صلح و تلاش برای دستیابی به شبه جزیره کره عاری از سلاح اتمی، تاکید کرده‌اند.

در جریان مذاکرات مقام ارشد کره شمالی در هفته گذشته در واشنگتن، اعلام شد پرزیدنت ترامپ و رهبر کره شمالی برای بار دوم با هم دیدار خواهند داشت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

حمایت مشاور امنیت ملی کاخ سفید از اقدام آلمان برای ممنوعیت فعالیت ماهان ایر

جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز دوشنبه یکم بهمن ماه در پیامی در توئیتر از اقدام آلمان برای ممنوعیت فعالیت شرکت هواپیمایی «ماهان ایر» جمهوری اسلامی ایران تمجید کرد.

آقای بولتون در این پیام گفته است: «ما به طور کامل از اقدام آلمان در راستای مقابله با حمایت ایران از تروریسم در اروپا و ممنوعیت فعالیت ماهان ایر حمایت می‌کنیم. ماهان ایر، از پروازهای غیرنظامی برای حمایت از تروریسم ایران با انتقال نیروها، سلاح‌، منابع مالی در سرتاسر خاورمیانه و فراتر از آن، سوء استفاده می‌کند.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پرزیدنت ترامپ:‌ به رغم همه تردیدها مشاغل تولیدی را به آمریکا بازگرداندیم

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز دوشنبه یکم بهمن ماه در پیامی در توئیتر گفت: «سال گذشته بالاترین درصد مشاغل تولیدی در خاک آمریکا در ۲۱ سال گذشته بوده است. آن‌هم در حالی که دولت قبلی گفته بود این مشاغل به آمریکا بازنخواهند گشت.»

آقای ترامپ با انتقاد از کسانی که می‌گفتند چنین کاری نمی‌شود انجام داد گفت: «آن زمان می‌گفتند یک نفر باید شعبده‌ بازی بلد باشد که بتواند مشاغل را به آمریکا بازگرداند. گویا من رمز آن را پیدا کرده‌ام و همه چیز دارد عالی‌تر می‌شود.»‌

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

طالبان از دیدار با نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان خبر داد

 زلمی خلیل‌زاد، پیش از حرکت به سمت دوحه در پاکستان با مقامات این کشور مذاکره داشت

گروه شبه‌نظامی طالبان روز دوشنبه یکم بهمن ماه اعلام کرد در قطر، با «زلمی خلیل‌زاد» نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان دیدار کرده‌اند. به گزارش خبرگزاری رویترز، «ذبیح‌الله مجاهد» سخنگوی طالبان در بیانیه‌ای گفت این مذاکرات از روز دوشنبه شروع شده است.

طالبان در این بیانیه گفته است در جریان مذاکرات دوحه، در پی رسیدن به برنامه‌ای زمانی برای خروج نیروهای نظامی آمریکا از افغانستان است. ایالات متحده هنوز به طور رسمی در این زمینه اظهار نظر نکرده است.

مذاکرات با طالبان، به منظور پایان دادن به جنگ ۱۷ ساله افغانستان، در حالی در جریان است که این گروه به حملات خود در این کشور ادامه می‌دهد. به گزارش رویترز، در جریان حمله این گروه اسلامگرای افراطی در روز دوشنبه در استان وردک، ده‌ها تن کشته شدند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پیام تبریک پرزیدنت ترامپ به مناسبت روز «مارتین لوتر کینگ» در آمریکا

دیدار پرزیدنت ترامپ و مایک پنس از بنای یادبود مارتین لوتر کینگ در واشنگتن، دوشنبه یکم بهمن ماه

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز دوشنبه یکم بهمن ماه در پیامی در توئیتر خود، فرا رسیدن روز «مارتین لوتر کینگ» را تبریک گفت.

همچنین پرزیدنت ترامپ به همراه مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا از بنای یادبود مارتین لوتر کینگ در واشنگتن دیدار کرده و ادای احترام کردند.

پرزیدنت ترامپ در پیام خود گفت:‌«امروز همه فرا رسیدن روز دکتر مارتین لوتر کینگ را گرامی می‌داریم که برای حقی که همه آمریکایی‌ها محترم می‌شمارند به پا خاست؛ این که همه ما در پیشگاه خداوند برابر هستیم، و رنگ پوست یا محل تولد، تفاوتی میان ما ایجاد نمی‌کند.»‌

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آکسفام: در سال ۲۰۱۸ ابرثروتمندان جهان ثروتمندتر و فقرا فقیرتر شدند

بنابه گزارشی که روز دوشنبه توسط سازمان «آکسفام» منتشر شد، شکاف اقتصادی بین مردم دارا و فقیر جهان در سال گذشته افزایش پیدا کرد. ثروت میلیاردرها ۲.۵ میلیارد دلار در روز رشد کرد در حالی که شرایط مالی نیمی از فقیرترین مردم جهان شاهد یک افت ۱۱ درصدی بود.

در این گزارش که یک روز پیش از آغاز مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئیس منتشر شد، آکسفام (سازمان بین المللی امدادرسانی برای ریشه کن کردن فقر، گرسنگی، و بی عدالتی) نوشته است که شمار افراد میلیاردر جهان، از بحران اقتصادی سال ۲۰۰۸ به بعد، تقریبا دوبرابر شده است. آکسفام ادعا می کند که دلیل آن پرداخت مالیات ناچیز توسط شرکت های بزرگ جهان و ابرثروتمندان است.

بنا بر این گزارش افرادی که در این شرایط بدترین صدمه را دیده اند زنان و کودکان هستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نخست وزیر بریتانیا نسخه دیگری از طرح «برگزیت» را به پارلمان معرفی می‌کند

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا، روز دوشنبه یکم بهمن ماه باید نسخه دیگری از طرح «برگزیت» را به پارلمان معرفی کند. طرح قبلی او با اکثریت آرا در مجلس عوام شکست خورد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، گفته می‌شود طرح جدید با طرح قبلی، که در پارلمان رای نیاورد، تفاوت چندانی‌ ندارد. مجلس عوام تا ۲۹ ژانویه (نهم بهمن ماه) فرصت دارد این طرح را بررسی کرده و به آن رای دهد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

لهستان: ایران به کنفرانس خاورمیانه دعوت نمی‌شود

«جاکیچ کژاپوتوویچ»  وزیر خارجه لهستان

وزیر خارجه لهستان روز دوشنبه یکم بهمن ماه گفت ایران به کنفرانس خاورمیانه، که قرار است ماه آینده در ورشو برگزار شود، دعوت نمی‌شود. به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، روسیه به این کنفرانس دعوت شده، ولی این دعوت را رد کرده است.

به گفته «جاکیچ کژاپوتوویچ» وزیر خارجه لهستان، برنامه کنفرانس ورشو بررسی مسائل مرتبط با ایران است. مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا پیشتر گفته بود که این کنفرانس در روزهای ۱۳ و ۱۴ فوریه (۲۴ و ۲۵ بهمن) در پایتخت لهستان برگزار می‌شود.

کنفرانس خاورمیانه با مشارکت لهستان و آمریکا قرار است برگزار شود. جمهوری اسلامی ایران به آن اعتراض کرده است. پیشتر گزارش شده بود فدریکا موگرینی رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم در این کنفرانس شرکت نمی‌کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نیروهای ائتلاف بین‌المللی در سوریه هدف حمله انتحاری داعش قرار گرفتند

در شمال سوریه و در جریان حرکت یک کاروان نیروهای ائتلافی ارتش آمریکا و نیروهای نظامی متحد کرد، یک بمب‌گذار انتحاری داعش خود را منفجر کرد. این حمله که روز دوشنبه اول بهمن ماه انجام شد، تلفات جانی در پی نداشته است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، سرهنگ «شان رایان» از نیروهای نظامی آمریکایی و سخنگوی نیروهای ائتلاف در سوریه گفت: «ما تایید می‌کنیم که هدف این حمله کاروان مشترک نیروهای آمریکایی و نیروهای کرد بوده است.»

چند روز پیش و در جریان انفجار انتحاری دیگری در منبج در شمال سوریه، ۱۹ تن از جمله چهار آمریکایی کشته شدند. دفتر ریاست جمهوری ترکیه روز دوشنبه از مذاکره تلفنی رجب طیب اردوغان و پرزیدنت ترامپ و اعلام آمادگی ترکیه برای تامین امنیت «سریع و بدون وقفه» منبج خبر داد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آزادی زرتشت احمدی راغب، فعال مدنی پس از چند ساعت بازداشت

زرتشت احمدی راغب، فعال مدنی و آتش نشان

به روز شده – کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی خبر آزادی زرتشت احمدی راغب را پس از چند ساعت بازداشت منتشر کرد.

پیش از این خبرهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، حاکی از آن بود که امروز دوشنبه ۱ بهمن، زرتشت احمدی راغب، فعال مدنی و آتش نشان که برای سومین روز پیاپی در اعتراض به اخراج خود از کار در مقابل فرمانداری شهریار دست به تحصن زده بود، توسط ماموران نیروی انتظامی بازداشت و به کلانتری شهریار منتقل شده است.

آقای احمدی راغب در توئیتر شخصی خود اعلام کرده بود که «دادخواهی و اعتراضم به بیعدالتی ، قانون شکنی ، استبداد ، نقض حقوق شهروندی، منع آزادی و پس گرفتن کارم، را در برابر فرمانداری شهریار همانند روزهای گذشته ، ادامه خواهم داد».

زرتشت احمدی راغب، در اردیبهشت ماه سال گذشته توسط شعبه اول دادگاه انقلاب شهریار به اتهام تبلیغ علیه نظام به تحمل ۹ ماه زندان محکوم شده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

صدور حکم زندان و بازداشت تعدادی از شهروندان بهایی

گزارش‌ها حاکی از آن است که طی روزهای گذشته گروهی از شهروندان بهایی بازداشت و گروهی دیگر مجموعا به سه سال حبس تعزیری محکوم شده‌اند.

کیانا رضوانی و کیمیا مصطفوی٬ دو بهایی ساکن کرمان طی روزهای گذشته توسط ماموران امنیتی بازداشت و به مکانی نامعلوم منتقل شده‌اند.

آتوسا احمدآئی، شهروند بهایی ساکن تهران نیز، روز یکشنبه ۳۰ دی به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» از سوی ماموران اطلاعات در منزل شخصی خود بازداشت شده است. ماموران در زمان بازداشت لوازم شخصی خانم احمدآئی از جمله موبایل، لپ‌تاپ، کامپیوتر، کتاب‌ها و اشعار مذهبی را ضبط کرده و با خود بردند.

همچنین محبوب حبیبی، پژمان شهریاری و کوروش روحانی سه شهروند بهایی ساکن شیراز به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» توسط شعبه اول دادگاه انقلاب این شهر هر کدام به یک سال حبس تعزیری محکوم شدند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

شمار کشته‌های انفجار خط لوله سوخت در مکزیک به ۸۵ تن رسید

وزارت بهداشت مکزیک روز دوشنبه یکم بهمن ماه اعلام کرد شمار کشته‌های انفجار خط لوله سوخت در ایالت ایدالگو، به ۸۵ تن رسیده است. همچنین گزارش شده که ۵۸ تن زخمی شده و در بیمارستان بستری شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این حادثه در حالی روی داد که روز جمعه نزدیک به ۸۰۰ تن از ساکنان محلی مشغول جمع کردن سوخت از سوراخی بودند که در خط لوله سوخت به وجود آمده بود و ناگهان این خط لوله منفجر شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نماینده سازمان ملل در امور یمن در سفری از پیش اعلام نشده وارد این کشور شد

مارتین گریفیث

مقامات امنیتی یمن اعلام کردند «مارتین گریفیث» نماینده سازمان ملل در امور یمن روز دوشنبه یکم بهمن ماه و در جریان سفری از پیش اعلام نشده، وارد این کشور شده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتد پرس، نماینده سازمان ملل قرار است در مورد آتش بس در بندر حدیده و همچنین تبادل زندانیان میان دو طرف، گفت‌وگو و مذاکره کند. همچنین حضور ماموران حافظ صلح سازمان ملل در بندر حدیده که تحت کنترل حوثی‌ها است، در محور این مذاکرات است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

یک افسر گارد ملی خواستار کناره‌گیری رئیس‌جمهوری ونزوئلا شد

ویدئویی از یک افسر «گارد ملی» ونزوئلا در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است که در آن از نیکولاس مادورو، رئیس‌جمهوری این کشور می‌خواهد از سمت خود کنار رود.

براساس تصاویر منتشر شده گروهی از نظامیان مقر فرماندهای گارد ملی در یکی از مناطق کاراکاس، پایتخت ونزوئلا، را تصرف کرده‌اند. آسوشیتدپرس گزارش کرده است که نیروهای امنیتی ونزوئلا برای پراکنده کردن معترضان از گاز اشک‌آور استفاده کرده‌‌اند.

هم‌زمان دولت ونزوئلا هم در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که نیروهای مسلح این کشور برخی از افسران را به دلیل «دزدیدن سلاح» در کاراکاس بازداشت کرده‌اند.

پیشتر رهبر کنگره ونزوئلا دور دوم ریاست جمهوری مادورو را «نامشروع» خوانده بود. آمریکا و برخی از کشورهای آمریکای لاتین هم اعلام کرده‌‌اند که از کنگره این در مقابل مادورو حمایت می‌کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG