لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۳۲

نگرانی خامنه ای از نفوذ احمدی نژاد بر وزارتخانه های کليدی


نگرانی خامنه ای از نفوذ احمدی نژاد بر وزارتخانه های کليدی
نگرانی خامنه ای از نفوذ احمدی نژاد بر وزارتخانه های کليدی

گاردين زير عنوان «اختلاف رئيس جمهوری ايران و رهبر ارشد بر سر ابقای وزير» می نويسد بروز اختلاف ميان رئيس جمهوری ايران و رهبر ارشد آن کشور موجب شده است چندين عضو پارلمان خواستار استيضاح محمود احمدی نژاد شوند که در چند روز گذشته در ملاء عام ظاهر نشده است.

احمدی نژاد از روز جمعه از حضور در کاخ رياست جمهوری امتناع ورزيده است - که واکنش او به اقدام آيت الله علی خامنه ای در ابقای وزيری تلقی شده است که وی قبلا خواستار استعفای او شده بود.

حيدر مصلحی، وزير اطلاعات و متحد نزديک به رهبر ارشد، زير فشار احمدی نژاد روز ۱۷ آوريل اين مقام را ترک کرد اما با يک نامه خامنه ای که از او می خواست بماند، ابقا شد. رئيس جمهوری هنوز از اين تصميم علنا حمايتی به عمل نياورده است، و روز چهارشنبه نيز برای دومين بار از رياست بر جلسه کابينه، که مصلحی هم در آن حضور داشت، خودداری کرد.

در همين حال بنا به گزارش ها، احمدی نژاد سفری رسمی به شهر مذهبی قم را لغو کرد، که تعبير محافظه کاران از آن «قهرکردن رئيس جمهوری» بوده است.

اپوزيسيون ايران حدس می زند که افزايش قدرت احمدی نژاد، به خصوص در ارتباط با اسفنديار رحيم مشائی، رئيس دفتر او نگرانی خامنه ای را برانگيخته است. گفته می شود خامنه ای به خصوص در مورد دو پست کليدی در کابينه - يکی وزارت امور خارجه و ديگری وزارت اطلاعات - نگرانی دارد، که نفوذی سنتی بر آنها داشته است. دولت احمدی نژاد همچنين به هدر دادن ميلياردها دلار درآمدهای نفتی ايران در سال های اخير متهم شده است.

در دسامبر گذشته احمدی نژاد، منوچهر متکی را بدون مشورت با خامنه ای و در حالی برکنار ساخت که اين وزير سابق امور خارجه در ميانه يک سفر رسمی در آفريقا بود.

پس از عزل متکی، قصد احمدی نژاد در مورد کنترل بر سياست خارجی کاملا روشن شده بود. بعضی از تحليلگران معتقدند احمدی نژاد با اقدام در مورد عزل مصلحی وارد مرحله ای جديد از گسترش کنترل خود بر پست های کليدی می شد، که پيش از برگزاری انتخابات پارلمانی در مارس ۲۰۱۲ صورت می گرفت.

احمدی نژاد با حمايتی که خامنه ای در جريان انتخابات مورد اختلاف رياست جمهوری از او به عمل آورد از پشتيبانی کامل رهبر ارشد برخوردار بود. به اعتقاد تحليگران مستقل، خامنه ای اکنون به اشتباه خود در حمايت از رئيس جمهوری که خواستار پيشی گرفتن از اوست، پی برده است.

پس از بروز نخستين نشانه های اختلاف، چندين عضو پارلمان ايران از احمدی نژاد خواسته اند علنا از تصميم خامنه ای در مورد مصلحی پشتيبانی کند، اما وی تاکنون امتناع ورزيده است.

بعضی از چهره های سرشناس در سپاه قدرتمند پاسداران نيز از رئيس جمهوری خواسته اند از رهبر ارشد تبعيت کند.

محافظه کاران معقتدند تشنج رو به گسترش ميان احمدی نژاد و خامنه ای ناشی از نفوذ رو به افرايش مشائی است که احمدی نژاد وی را به عنوان يک جانشين احتمالی خود تعليم می دهد.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG