لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۵

رویایی ناامیدانه احمدی نژاد با پاسداران انقلاب


رویایی ناامیدانه احمدی نژاد با پاسداران انقلاب
رویایی ناامیدانه احمدی نژاد با پاسداران انقلاب

نشنال، روزنامه انگليسی زبان امارات متحده عربی، زير عنوان "زورآزمایی توام با ناامیدی احمدی نژاد با پاسداران انقلاب درمبارزه قدرت در ايران" می نويسد او را بی احتياط می شناسند ،اما برخی معتقدند او سياستمداری زیرک است. در هر دو صورت، بنظر می رسد پرزيدنت محمود احمدی نژاد در مبارزه قدرت با رقبای تندرو نگران باختن در قماری سنگين نيست.

اوايل هفته او آشکارا تهديد کرد اگر مخالفان محافظه کارش در مجلس، قوه قضائيه و نيروهای امنيتی بخواهند همکاران نزديکش را توقيف کنند به افشای فساد در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی متوسل می شود. اين زورآزمائی با قدرتمندترين نهاد نظامی و اقتصادی کشور، دو ماه پس از آن انجام می گيردکه او در جنگ بر سر يک پست کابينه به گونه ای تحقيرآميز مغلوب آيت الله علی خامنه ای رهبر ارشد شده بود. اسکات لوکاس، کارشناس ايران در دانشگاه بيرمنگام انگلستان می گويد "بلند شدن عليه پاسدارانی که فرماندهانشان در منازعه سياسی جاری علنا جهت خامنه ای را گرفته اند نشانه ای ازاستيصال است".

سپاه پاسداران انقلاب که از ديرباز درپشت پرده و با مهارت عهده دار قدرت سياسی قابل توجهی بوده است از علنی ساختن زور خود جز در چندين مورد مربوط به دوران محمد خاتمی، سلف آقای احمدی نژاد، اکراه داشته است.
اما اين نيروی دل چرکين از تهديد آقای احمدی نژاد اکنون برای نخستين بار دندان های تيز خود را به او نشان می دهد.

سرلشکرمحمد علی جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران - منصوب آيت الله علی خامنه ای - هفته گذشته در مصاحبه ای رک و صريح، دامنه گسترده سلطه نيروهای خود بر سياست های داخلی را علنی ساخت.

او فاش کرد که قوه قضائيه تحت کنترل مخالفان آقای احمدی نژاد به افرادش ماموريت داده است عليه جريان انحرافی جاری در دفتر رياست جمهوری وارد مبارزه شود.

برخورد چشمگير رئيس جمهوری با پاسداران روز دوشنبه هنگامی علنی شد که وی سازمانهای دولتی معرفی نشده ای را به استفاده از اسکله های خود برای واردات اجناسی نظير سيگار، بدون پرداخت حقوق گمرکی، متهم کرد.

پيام آقای احمدی نژاد کاملا حساب شده بود: او دو سال باقيمانده از دوران رياست جمهوری خود را نظير يک رئيس جمهوری بی اختيار و بی قدرت نمی گذراند، و اگر بخواهند وی را زودتر سرنگون کنند، سعی خواهد کرد تا آنجا که ممکن است رقيبانش را با خود به اين سرنگونی بکشاند.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG