لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۳۴

قوه قضائیه جمهوری اسلامی احمد علیخانی، فعال محیط‌ زیست، را به پرداخت جریمه نقدی محکوم کرد


احمد علیخانی، کنشگر محیط زیست
احمد علیخانی، کنشگر محیط زیست

احمد علیخانی، کنشگر محیط‌ زیست که بنا بر گزارش‌ها شهریور ۱۴۰۲ و پس از کاشتن نهال بر مزار نیکا شاکرمی بازداشت شده بود، به پرداخت جزای نقدی محکوم شد.

بر پایه اسنادی که به رویت صدای آمریکا رسیده، شعبه هشتم دادگاه تجدیدنظر استان لرستان این فعال محیط‌ زیست را به پرداخت ۲۴۰ میلیون ریال جریمه محکوم کرده و مجازات‌های تعیین شده در حکم قبلی را حذف کرده است.

پیشتر شعبه دوم دادگاه انقلاب خرم آباد، احمد علیخانی را به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به «یک سال حبس، ممنوعیت خروج از کشور و ممنوعیت عضویت در حزب و گروه به مدت دو سال» محکوم کرده بود.

این در حالی‌ است که پیشتر یک منبع آگاه در گفت‌و‌گو با صدای آمریکا تاکید کرده بود احمد علیخانی «بنا بر رسوم محلی» و حمایت از خانواده شاکرمی «به جای پدر فوت‌شده» نیکا به کاشت درخت بر مزار این نوجوان جان‌باخته در اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ اقدام کرده بود.

پیام درفشان، وکیل خانواده علیخانی، هم در انتقاد از بازداشت احمد علیخانی گفته بود که او «سالیان متمادی با کاشت هزاران هزار نهال در تلاش برای بقا و احیای محیط زیست کشور برآمده» است.

پیشتر مهاجمان ناشناس روز ۵ مهر سال جاری امیر علیخانی، برادر این کنشگر محیط زیست، را مقابل زندان مرکزی خرم‌ آباد هدف شش گلوله‌ جنگی قرار دادند.

به گفته پیام درفشان، وکیل دادگستری، امیر علیخانی در پی این حمله آسیب جدی دیده و توان حرکتی خود را از دست داده است.

دیده‌بان حقوق بشر در گزارش سالانه‌اش با اشاره به تشدید سرکوب‌های حکومت ایران در ماه‌های منتهی به سالگرد اعتراضات اعلام کرده بود که: «مقامات ایران از طریق تهدید، دستگیری، پیگرد، و محاکمه فعالان، هنرمندان، مخالفان، وکلا، دانشگاهیان، دانشجویان، و بستگان کشه‌شدگان در اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ به سرکوب خود علیه مخالفت مسالمت‌آمیز شدت بخشیده‌اند.»

XS
SM
MD
LG