لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۹

سوغات رئیسی از آفریقا: صادرات ایران به آفریقا نصف شد


سوغات رئیسی از آفریقا
سوغات رئیسی از آفریقا

درحالی که سفر تیرماه ابراهیم رئیسی به آفریقا در راستای توسعه تجارت و امضای ۲۱ سند همکاری از جمله تهاتر نیسان آبی با گوشت قرمز و همچنین تهاتر محصولات پتروشیمی با کالاهای اساسی انجام شد؛ حالا خبر رسیده که تجارت ایران و آفریقا در هفت ماهه نخست سال ۵۳درصد کاهش داشته است.

سخنگوی کمیسیون روابط بین‌الملل خانه صنعت و معدن ایران گفته است که صادرات کشور در هفت ماهه امسال به قاره آفریقا ۴۳۴ میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵۳ درصد کاهش داشته است.

این درحالی است که ۲۳ تیرماه سال جاری ابراهیم رئیسی پس از بازگشت از سفر به آفریقا گفت که «آفریقا سرزمین فرصت‌هاست و نباید مورد غفلت واقع شود»

همزمان با این سفر ابراهیم رئیسی، خبرگزاری ایسنا اعلام کرد یکی از اقلام وارداتی دولت در سال گذشته(۱۴۰۱) از کشورهای آفریقایی «میمون» بوده است.

روزنامه هم‌میهن نیز در ۲۸ تیرماه در انتقاد از این سفر نوشته بود که ایران استحقاق و لیاقت و شایستگی میهمانی یا میزبانی قدرت‌های منطقه‌ای و جهانی را دارد، نه این که از این همه کشورهای مقتدر بریده و تنها به دامن کشورهای ورشکسته و عقب‌مانده جهان ازجمله ونزوئلا، کوبا، نیکاراگوئه، کنیا، زیمبابوه، اوگاندا و... پناه ببریم.

این روزنامه تاکید کرده بود که به نظر می‌رسد دستاورد فنی و تکنولوژیک این سفر حتی از سفر ناصرالدین‌شاه به فرنگ کمتر باشد چراکه ناصرالدین شاه دوربین عکاسی را با خود سوغات آورد.

سخنگوی دولت اما گفته بود که«هدف اصلی از این سفر ارتقاء روابط با کشورهای دوست و همسو، توسعه بازار و تنوع‌بخشی به مقاصد صادراتی جمهوری اسلامی است.»

XS
SM
MD
LG