لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ آذر ۱۴۰۱ ایران ۰۹:۵۶

حزب مخالف در زیمبابوه سفر رییس جمهوری ایران را محکوم می کند


محمود احمدی نژاد رییس جمهوری اسلامی ایران برای یک دیدار رسمی از زیمبابووه، که مخالفان پرزیدنت رابرت موگابه آن را محکوم می کنند، وارد حراره شد.

موگابه بدون رایزنی با شریکان خود در دولت وحدت از احمدی نژاد برای گشودن نمایشگاه تجارتی بین المللی زیمبابووه دعوت کرده است.

اما حزب اپوزیسیون سابق، جنبش برای تغییر دمکراتیک، که اینک در یک دولت وحدت با حزب موگابه بر زیمبابوه حکومت می کند، روز پنجشنبه در بیانیه ای احمدی نژاد را بعنوان یک جنگ طلب و سرکوب کننده حقوق بشر محکوم کرد و گفت دیدار او در زمانی که زیمبابوه سعی دارد دمکراسی را احیا کند، پیامی نادرست می فرستد.

روسای جمهوری ایران و زیمباببوه هر دو از غرب و آنچه آن را مداخله در امور کشورهایشان می دانند، به شدت انتقاد می کنند.

زیمبابووه از دیرباز کشورهای غربی را، که مشخصا موگابه و متحدان او را هدف می گیرند، مسئول سقوط اقتصاد خود دانسته است. پیش از سفر احمدی نژاد، وزیران امور خارجه دو کشور در بیانیه ای بر تعهد دو جانبه خود به پیشبرد «صلح و ثبات» تاکید گذاشتند و پیشنهاد ایران را برای بر عهده گرفتن میزبانی یک کنفرانس بین المللی خلع سلاح اتمی ستودند.

احمدی نژاد در جریان دیدار دو روزه در یک ضیافت رسمی حضور خواهد یافت. انتظار می رود او و موگابه شاهد امضای توافقتامه هایی تجارتی و سرمایه گذاری مشترک در حوزه های تولید، مالی، انرژی، کشاورزی و مدیریت آب، از جمله برای تاسیس یک کارخانه مونتاژ تراکتور در زیمبابووه باشند.

روز جمعه قرار است رییس جمهور ی ایران رسما نمایشگاه بین المللی تجارت زیمبابوه را افتتاح کند. ایران بزرگترین شرکت کننده در نمایشگاه امسال است.

رییس جمهوری اسلامی ایران از زیمبابووه رهسپار اوگاندا می شود.

وزارت امور خارجه اوگاندا می گوید او روز جمعه برای بحث درباره سرمایه گذاری آینده در بخش نفت اوگاندا و نیر برنامه اتمی ایران وارد خواهد شد.

ایران تلاش کرده است اوگاندا، عضو غیر دائمی شورای امنیت را ترغیب کند از موقعیت خود برای مبارزه با وضع تحریم هایی علیه ایران استفاده کند.

انتظار می رود روسای جمهوری دو کشور همچنین درباره تعهد قبلی ایران به ساختن یک پالایشگاه نفت در اوگاندا بحث کنند.

XS
SM
MD
LG