لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۳۵

کانال تلويزيونی محبوب در ايران اخطاری تهديدآميز گرفت


کانال تلويزيونی محبوب در ايران اخطاری تهديدآميز گرفت
کانال تلويزيونی محبوب در ايران اخطاری تهديدآميز گرفت

نيويورک تايمز زيرعنوان "تهديد عليه کانال تلويزيونی شراکتی مرداک در ايران" در گزارشی از کابل، در افغانستان ، می نويسد، کانال تلويزيونی ماهواره ای فارسی زبانی که توسط شرکت خبری رابرت مرداک (Murdoch's News Corporation) و يک خانواده سرشناس افغان برای ايران برنامه پخش می کند، دريک سال و اندی که از به راه افتادن آن می گذرد، به سرعت جای خود را به عنوان يکی از محبوب ترين ايستگاههای تلويزيونی در آن کشور باز کرده است. اما بنظر می رسد اين محبوبيت اندکی بيش از حد بوده است.

اين هفته تبليغات دراز مدت دولت ايران برای تضعيف اين کانال تلويزيونی، که فارسی وان (Farsi1) نام دارد، جنبه ای خطرناک و تهديد آميز پيدا کرد. گروهی که خود را ارتش سايبری ايران می نامد با هک کردن وب سايت فارسی اين کانال، و چندين سايت متعلق به خانواده محسنی، اخطاری مرموز اما بدشگون را روی اين سايت ها گذاشت. اخطاری که روز پنجشنبه قريب شش ساعت روی سايت ها مانده بود می گويد "شرکای صهيونيست ها بدانند آرزوی تخريب بنيان خانواده ها در ايران را به گورمی برند".

گرچه مفهوم و منظورواقعی از اين اخطار به وضوح روشن نيست ، اما رهبران محافظه کاردر ايران شکايت از آن داشته اند که برنامه های اين کانال - شامل مجموعه ای کاملا اديت شده از کمدی ها و سريال های عاشقانه و نمايشی - ارزش های سنتی ايرانی را به نابودی می کشاند.

مبارزه عليه کانال فارسی وان گويای نگرانی فزاينده رهبران ايران از نفوذ تلويزيون های خصوصی به حريم امواج تلويزيونی تحت کنترل دولت است، که انحصار دولت بر گردش اطلاعات و اخبار را به چالش می گيرد.

حمله اينترنتی، جديد ترين تلاش برای بی اعتبارساختن اين کانال تلويزيونی است، که پخش برنامه های آن از اوت ۲۰۰۹ آغاز شد. مقامات ايران سعی کرده اند روی ماهواره مورد استفاده اين کانال پارازيت پخش کنند. در همين حال تلويزيون و روزنامه های ايران صحنه حملات لفظی به آقای مرداک، و سعد محسنی، رئيس گروه موبی (Moby) است. شرکت خبری رابرت مرداک و گروه موبی، هرکدام مالک نيمی از کانال تلويزيونی فارسی وان هستند.

بنظر می رسد مقامات ايران بخصوص از حضور آقای مرداک عصبی هستند که نه تنها يک بازرگان سلطه جو، بلکه يک سياستمدار است. خانواده محسنی در افغنستان، در همسايگی ايران، پس از حمله تحت رهبری آمريکا در سال ۲۰۰۱ يک رشته ايستگاههای موفق راديو تلويزيونی و سايت های اينترنتی به راه انداخته است. در اخطارروز پنجشنبه، هم از آقای مرداک و هم از خانواده محسنی، هردو، نام برده شده بود.

زيد محسنی، مديرعامل کانال فارسی وان، که برادر سعد محسنی است، می گويد "ما هر موضوع نامناسبی را از اسکريپت حذف می کنيم. از نظرتصويری هم هر صحنه ای که نامناسب باشد اديت می شود. ما می دانيم اکثريتی از بينندگان، در جمعی خانوادگی برنامه ها را می بينند. ما دراين زمينه بسيارحساسيم".

اما کانال فارسی وان کماکان خشم رهبران ايران را بر می انگيزد که می گويند برنامه های غرب گرای آن توهينی به ارزش های سنتی ايرانی است، و مردم ايران را به فساد می کشاند.

آقای محسنی می گويد "مردم اگر احساس می کردند فرهنگ شان را تخريب می کنيم برنامه های ما را نگاه نمی کردند".

XS
SM
MD
LG