لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۶

واکنش‌ها به انتشار ویدئوی کتک زدن یک نوجوان افغان در قشم؛ برای ضاربان پرونده قضایی تشکیل شد


عکسی که از این نوجوان منتشر شده است.
عکسی که از این نوجوان منتشر شده است.

انتشار ویدئوی کتک زدن یک نوجوان افغان در قشم، موجب واکنش گسترده کاربران شبکه‌های اجتماعی و مقام‌های جمهوری اسلامی شد.

در ویدئوها و تصاویری که در شبکه های اجتماعی منتشر شد، فیلمی از این نوجوان بعد از شکنجه منتشر شده و بعد ادعا شده که او به خاطر شدت جراحت جان باخته است. سایت خبری رکنا مدعی شده بود که نوجوان افغان به دلیل «متلک انداختن به همسر رئیس شورای محلی روستای سلخ» ربوده شده و مورد ضرب و شتم قرار گرفته است. در فیلم منتسب به این موضوع که در شبکه های مجازی منتشر شده است ، نشان می دهد که دست و پای این نوجوان ۱۶ ساله افغانستانی بسته شده و او را شکنجه کرده اند.

اما مقامات رسمی مرگ این نوجوان را تائید نکردند. خبرگزاری ایرنا روز جمعه به نقل از رئیس پزشک قانونی قشم با اعلام این که گزارشی مبنی بر مرگ تبعه افغان به پزشکی قانونی قشم اعلام نشده نوشت که هیچ مراجعه‌ و موردی مبنی بر شکنجه بدنی جوان افغان نیز در این اداره ثبت نشده‌ است.

دادستان قشم هم گفت که کشته شدن تبعه افغان درست نیست، اما ضرب و جرح وی صحت دارد. او اضافه کرد که متهمان شناسایی شده اند و پرونده قضایی آنها در حال تکمیل است.

انتشار این ویدئو در برخی از خبرگزاری های افغانستان بازتاب داشت. سایت «اطلاعات روز» نوشت کمیسیون حقوق بشر افغانستان در واکنش به شکنجه شهروند افغانستان از دولت ایران خواسته است که عاملان به دادگاه معرفی شوند. وزارت خارجه افغانستان با تایید دستگیری عاملان این اقدام و بستری شدن نوجوان افغان در بیمارستانی در بندرعباس، اعلام کرد که موضوع را پیگیری می‌کند.

سفارت ایران در کابل نیز با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که موضوع کتک زدن این نوجوان اکنون از طریق مراجع قانونی در دست پیگیری است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG