لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۶

نوبخت: سفر هیات سیاسی طالبان به ایران با عقل جور در نمی‌آید


محمد باقر نوبخت سخنگوی دولت
محمد باقر نوبخت سخنگوی دولت

ساعاتی پس از اینکه یک خبرگزاری در ایران خبر از دیدار هیئت سیاسی طالبان با مقامات دولت ایران را منتشر کرد، سخنگوی دولت این خبر را تلویحا رد کرد.

به گزارش ایسنا، محمد باقر نوبخت سخنگوی دولت ایران، روز سه‌شنبه ۲۹ اردیبهشت در پاسخ به خبرنگاران درباره خبر ملاقات هیئت سیاسی گروه طالبان با مقامات ایران گفت: «من از این موضوع بی‌خبرم، این موضوع با عقل جور در نمی‌آید و به هر ترتیب این موضوع را تایید نمی‌کنم.»

پیشتر خبرگزاری تسنیم، نزدیک به سپاه پاسداران، در ایران گزارش داده بود که یک هیئت سیاسی طالبان افغانستان به ‌رهبری طیب آغا، مسئول دفتر سیاسی طالبان در قطر، به ایران سفر کرده است. به گزارش این خبرگزاری، این هیئت متشکل از اعضای دفتر سیاسی طالبان افغانستان در قطر روز دوشنبه وارد تهران شد و با مقامات امنیتی جمهوری اسلامی دیدار کردند.

به نوشته تسنیم، هیئت سیاسی طالبان پیشتر نیز دو بار برای دیدار با مقامات امنیتی جمهوری اسلامی و همچنین شرکت در کنفرانس بین‌المللی بیداری اسلامی به ایران سفر کرده بودند.

اندکی پس از انتشار این گزارش، سخنگوی دولت ایران گفت که چنین اتفاقی با عقل جور در نمی‌آید.

ایران و طالبان از زمان تسلط این گروه بر افغانستان در اواخر دهه ۹۰ میلادی، روابط پرتنشی داشتند اما پس از شکست طالبان در افغانستان از نیروهای ائتلاف، گهگاه اخباری مبنی بر احتمال حضور برخی از اعضای آنها در ایران منتشر می‌شد.

هیات سیاسی طالبان در قطر به تازگی مذاکراتی را با مقامات دولت افغانستان برای دستیابی به صلح و توافق سیاسی برگزار کردند که نتیجه خاصی در پی نداشت.

XS
SM
MD
LG