لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۲

مذاکرات رهبران ایران، افغانستان و پاکستان در اسلام آباد به پایان رسید


مذاکرات رهبران ایران، افغانستان و پاکستان در اسلام آباد به پایان رسید
مذاکرات رهبران ایران، افغانستان و پاکستان در اسلام آباد به پایان رسید

در حالی که مذاکرات بین رهبران ایران، افغانستان و پاکستان جهت یافتن یک راه حل سیاسی برای جنگ افغانستان بدون پیشرفت عمده ای به پایان رسید، حنا ربانی کهر وزیر امور خارجه پاکستان روز جمعه در اسلام آباد به خبرنگاران گفت برای افغانستان «نابخردانه» خواهد بود از پاکستان انتظار داشته باشد رهبر طالبان را برای مذاکره تحویل دهد. او گفت «اگر شما انتظارات غیر واقعی، و تقریبا ابلهانه ای، داشته باشید، آنگاه زمینه مشترکی برای آغاز حرکت نخواهید داشت.»

حنا ربانی کهر این موضوع را در پی جلسه ای بین آصف علی زرداری رییس جمهوری پاکستان، و حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان در اسلام اباد، به عنوان بخشی از اجلاس سه جانبه ای که محمود احمدی نژاد رییس جمهوری اسلامی ایران را شامل می شود، عنوان کرد.

روشن نیست که آیا کرزی رهبر پاکستان را برای دسترسی به رهبران طالبان افغان که گفته می شود در پاکستان مستقر هستند زیر فشار گذاشته یانه. اسلام آباد پیوندهای نزدیک تاریخی با طالبان افغانستان دارد، اما حضور آنها را در داخل پاکستان تکذیب کرده است.

در جریان یک کنفرانس خبری پس از جلسه، رییس جمهوری پاکستان این نظر را که نیروهای مسلح کشور او با ستیزه گران ارتباط دارد تکذیب کرد. عقیده بر این است که طالبان افغان و بسیاری از گروههای وابسته در مناطق عشایری نیمه خود مختار پاکستان، در امتداد مرز با افغانستان مستقر هستند.

مذاکرات سه جانبه در پایتخت پاکستان برثبات منطقه ای متمرکز بود. محمود احمدی نژاد رییس جمهوری اسلامی ایران مداخله خارجی را منبع تمام مشکلات در منطقه دانست.او گفت «کشورهایی هستند که تصمیم دارند بر منطقه ما مسلط شوند، و ما باید به دیگران فرصت ندهیم در امور ما مداخله کنند.»

رییس جمهوری افغانستان به خبرنگاران گفت تماسهای اخیر، علیرغم برخی حوادث، مفید بوده است.

یک سخنگوی حامد کرزی نیز نشست اسلام آباد را بعنوان ابزاری ارزشمند برای نبرد با تروریسم، قاچاق مواد مخدر و دیگر تهدید های مشترک ستود.

نخست وزیر پاکستان گفت اسلام آباد از هرروند صلح در افغانستان که به سرپرستی افغان ها انجام گیرد پشتیبانی می کند و خواهان تجدید کار کمیسیون مشترک صلح بین دو کشور شد.

وال استریت جورنال روز پنجشنبه بنقل از کرزی نوشته بود امریکا و دولت افغانستان مذاکرات پنهانی سه جانبه با طالبان را آغاز کرده اند. با این حال، گروه شورشی طالبان روز پنحشنبه در بیانیه ای دولت کرزی را «دست نشانده» خواند و گفت با آن دولت مذاکره نکرده است.
گفته می شود مذاکرات مقدماتی صلح در قطر جریان دارد و گزارش می رسد مقامات امریکایی و طالبان را شامل می شود.

XS
SM
MD
LG