لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۲

سفر رئیس اجرایی دولت افغانستان به ایران با اهداف اقتصادی و فرهنگی


عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی دولت افغانستان در سفر به تهران
عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی دولت افغانستان در سفر به تهران

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی دولت افغانستان که با یک هیات اقتصادی و فرهنگی به ایران سفر کرده، روز دوشنبه ۱۴ دی در بدو ورود یک تفاهم همکاری با دولت ایران امضا کرد.

آقای عبدالله که در این سفر وزرای صنعت و تجارت، حمل و نقل، کار و امور اجتماعی و امور مهاجرین را به همراه خود به تهران برده است، در پی تقویت روابط اقتصادی و بازرگانی با تهران و تامین انرژی مورد نیاز افغانستان است.

یکی از مهمترین اهداف سفر رئیس اجرایی دولت عربستان، تقویت بخش حمل و نقل ترانزیت افغانستان با اروپا و آسیای میانه از طریق بندر چابهار ایران است. به نوشته ایرنا افغانستان تلاش دارد با اختصاص این مسیر به جای مسیر پاکستان برای ترانزیت کالا، از هزینه‌های مالی و امنیتی جابجایی کالا بکاهد.

ایران به تازگی برای توسعه و ارتقای بندر چابهار با هند توافقنامه ای امضا کرده است و امکاناتی را نیز در این بندر به افغانستان اختصاص داده است.

ایرنا نوشته است که این بندر می‌تواند جای بندر کراچی پاکستان را در مبالات کالای افغانستان بگیرد.

قرار است در سفر سه روزه هیات افغانستان به ایران، سه سند همکاری در زمینه گردشگری، ورزش و جوانان و فرهنگی نیز امضاء شود و در پایان سفر بیانیه مشترکی صادر شود.

آقای عبدالله در سفر خود به تهران، روز سه‌شنبه ۱۵ دی با رهبر جمهوری اسلامی نیز دیدار کرده است.

این، دومین سفر یک مقام عالی دولت افغانستان در سال جاری خورشیدی است. پیشتر در اواخر فروردین امسال، محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان به تهران سفر کرده بود.

XS
SM
MD
LG