لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۱

دیدبان حقوق بشر: اخراج آوارگان افغان از ایران


سازمان دیدبان حقوق بشر می گوید آوارگان افغان که به ایران می گریزند با آزار فراینده و اخراج اجباری روبرو هستند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، دیدبان حقوق بشر در گزارشی که روز چهارشنبه منتشر کرد به تشریح افزایش دستگیری ها، بازداشت ها، آزار و اخراج سرپایی هزاران افغان، که از فرصت درخواست پناهندگی نیز محروم هستند، پرداخته است.

جو استورک، قائم مقام بخش خاورمیانه دیدبان حقوق بشر گفت «ایران هزاران افغان را به کشوری که در آن خطر واقعی و جدی است اخراج می کند».
او گفت ایران متعهد است به جای دستگیری آوارگان و فرستادن آنها به مرز، به درخواست های پناهندگی آنها رسیدگی کند.

در ایران بیش از دومیلیون افغان زندگی می کنند که آمیزه ای از مهاجران افتصادی و دیگر کسانی هستند که از بیش از سه دهه جنگ می گریزند.

دیدبان حقوق بشر می گوید شواهدی در دست دارد که نشان می دهد آوارگان افغان با خشونت و بدرفتاری های فزاینده، از جمله آزار جسمی، بازداشت در شرایط غیر بهداشتی و غیر انسانی، کار اجباری و جداشدن خانواده ها روبروهستند.

دیدبان حقوق بشر می گوید دولت ایران همچنین بخش های بزرگی از کشور را مناطق ممنوعه برای سفر و اقامت غیر شهروندان اعلام کرده است.

گزارش می افزاید سیاست های دولت به این معنا است که بسیاری از کودکان افغان، که فاقد اسناد اقامت قانونی هستند، نمی توانند به مدرسه بروند و مهاجرانی که آواره شناخته می شوند مجبور به قبول شغل های خطرناک با دستمزد پایین هستند.
XS
SM
MD
LG