لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۲۱

خطرات عبور پناهجویان افغان از ایران برای رسیدن به اروپا


عکس تزئینی
عکس تزئینی

وبسايت روزنامه واشنگتن پست در مقاله‌ای با عنوان "پناهجویان افغان در حال عبور از مرز با ايران با خطر روبرو می‌شوند" می‌نويسد برای ده‌ها هزار افغان مهاجری که به سوی اروپا روانه می‌شوند، عبور از دريای مديترانه شايد سخت‌ترين بخش اين سفر پرمخاطره نباشد. بسياری از ايشان پيش از حتی رسيدن به آن ريسک، بايد از ايران بگذرند.

اين مقاله در ادامه می‌گويد بنا به گفته افغان‌هايی که با دستگيری، کتک خوردن و شکنجه و شليک گلوله از سوی مرزبانان ايرانی مستقر در مرز ترکيه روبرو شده‌اند، سفر به سوی غرب توام با سرکوب سوء استفاده‌جويانه مسئولان امنیتی ایران است.

به گفته نويسنده، حکايات اين سوء‌استفاده‌ها تعجب برانگيز است زيرا ايران دارای سابقه‌ای از مهمان‌نوازی نسبت به افغان‌ها است، با پذيرش بيش از ۲ ميليون پناهنده افغان در خلال دهه‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ که افغانستان در اشغال‌ اتحاد جماهير شوروی و درگیرجنگ داخلی بود.

اکنون که افغان‌ها سعی دارند از ايران به عنوان مسير ترانزيت به اروپا استفاده کنند، آن استقبال گرمی که قبلا وجود داشت، برای ۸۰ هزار افغانی که امسال بنا به آمار غيررسمی، به اميد رسيدن به امنيت در اروپا از کشور گريخته‌اند، ديگر در ميان نيست.

XS
SM
MD
LG