لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۴

حسین امیرعبداللهیان: در حال حاضر ایران میزبان پنج میلیون شهروند افغانستان است


حسین امیرعبداللهیان٬ وزیر امور خارجه ایران٬ روز پنجشنبه ۱۱ فروردین‌ماه٬‌ اعلام کرد که در هفت ماه گذشته حدود یک میلیون شهروند افغان به ایران مهاجرت کرده‌اند.

وی که در «نشست همسایگان افغانستان» در چین صحبت می‌کرد٬ در ادامه افزود که در حال حاضر تعداد افغان‌های مقیم ایران پنج میلیون نفر ارزیابی می‌شود.

حسین امیرعبداللهیان ضمن ابراز نگرانی از افزایش تعداد آوارگان افغانستانی٬ سازمان‌های بین‌المللی را به «کم‌توجهی» به وضعیت پناهجویان افغان در ایران متهم کرد.

فیلیپو گرندی٬ کمیسر عالی سازمان ملل در امور پناهندگان٬ دی‌ماه سال ۱۴۰۰ از افزایش بحران پناهجویان افغان در ایران خبر داده بود.

کمیسر عالی سازمان ملل در امور پناهندگان اوایل زمستان گذشته پس از سفرش به ایران اعلام کرده بود که بر اساس برآوردهای اولیه جمهوری اسلامی٬ حدود ۵۰۰ هزار شهروند افغانستان در سال ۲۰۲۱ وارد ایران شده‌اند.

فیلیپو گراندی دو سال پیش همزمان با گسترش ویروس کرونا نیز در توییتی نوشته بود که در پی شیوع کرونا میلیون‌ها شهروند آواره در افغانستان و پناهجویان افغان در ایران و پاکستان در معرض آسیب بیشتر قرار گرفته‌اند.

طی ماه‌های گذشته همچنین گزارش‌هایی از اخراج پناهجویان افغان از ایران منتشر شده است.

علاوه بر این٬ شمار زیادی از شهروندان افغانستان در ایران از عدم دسترسی به امکانات درمانی و آموزشی و تیعیض‌هایی در زمینه‌های مختلف گلایه می‌کنند.

در پی به قدرت‌رسیدن گروه طالبان در افغانستان میزان مهاجرت از این کشور طی هفت ماه گذشته افزایش یافته است.

بنا بر اعلام نهادهای بین‌المللی٬ افغانستان پس از سوریه بیشترین تعداد پناهجویان را در جهان دارد.

فیلیپو گرندی٬ کمیسر عالی سازمان ملل در امور پناهندگان٬ دی‌ماه سال گذشته در مصاحبه‌ای با نشریه واشینگتن‌پست٬ تعداد کل پناهجویان افغان را شش میلیون نفر برآورد کرده و گفته بود که بیشتر این افراد در پاکستان و ایران به سر می‌برند.
XS
SM
MD
LG