لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۰

کرزی دریافت «کیسه های پول» از ایران را تایید کرد


آقای کرزی روز دوشنبه در کابل به خبرنگاران گفت ایران وجوهی تا ۹۷۵ هزار دلار را دو بار در سال برای مخارج دولت افغانستان به دفتر ریاست جمهوری این کشور می دهد
آقای کرزی روز دوشنبه در کابل به خبرنگاران گفت ایران وجوهی تا ۹۷۵ هزار دلار را دو بار در سال برای مخارج دولت افغانستان به دفتر ریاست جمهوری این کشور می دهد

حامد کرزی، رییس جمهوری افغانستان روز دوشنبه مسئله دریافت وجوه بالای نقد در «کیسه های پول» را از ایران تایید کرد و در عین حال گفت این پول کمکی شفاف از ایران است.

آقای کرزی روز دوشنبه در کابل به خبرنگاران گفت ایران وجوهی تا ۹۷۵ هزار دلار را دو بار در سال برای مخارج دولت افغانستان به دفتر ریاست جمهوری این کشور می دهد.

او گفت ارائه این وجوه مخفیانه نبوده و هیچ فرقی با کمک های نقدی آمریکا و دیگر «کشورهای دوست» افغانستان ندارد.

اظهارات حامد کرزی در واکنش به مطلبی که روز یکشنبه در روزنامه نیویورک تایمز منتشر شد، ایراد می شود. نیویورک تایمز نوشته بود «عمر داودزی»، رییس دفتر ریاست جمهوری افغانستان برای «پیشبرد منافع ایران» در کاخ ریاست جمهوری افغانستان، از ایران پول دریافت می کرد.

آقای کرزی گفت عمر داودزی، پول را طبق دستورالعمل رهبر افغانستان از ایران گرفته است.

عمر داودزی سابقا سفیر افغانستان در تهران بود.

نیویورک تایمز روز دوشنبه به نقل از منابعی که نامشان را ذکر نمی کند می نویسد ایران از نفوذ خود استفاده می کند تا میان افغانی ها و دوستان آمریکایی آنها و نیروهای ناتو «اختلاف بیاندازد».

این روزنامه آمریکایی می نویسد رییس جمهوری افغانستان و رییس دفتر او با رشوه دادن «کیسه های پول» ایران به نمایندگان پارلمان، ریش سفیدان قبیله ای و فرماندهان طالبان وفاداری آنان را برای خود می خرید.

نیویورک تایمزبه نقل از یک مقام غربی این پول را «ذخیره زیرمیزی ریاست جمهوری» توصیف کرد.

یک مقام رسمی افغان به نیویورک تایمز گفت به گمان او، داودزی هر دو ماه یک بار، یک تا دو میلیون دلار از ایران می گرفت.

نیویورک تایمز همچنین به نقل از یک دیپلمات دیگر نوشت که گاهی ایران تا رقم ۶ میلیون دلار را یک جا به افغانستان پرداخت کرده است.

به گزارش این روزنامه یک مقام رسمی سابق افغانستان گفته است این پول ظاهرا در محل امنی در دفتر داودزی نگهداری می شد.

مقامات افغان در حالی بر دریافت پول از جمهوری اسلامی ایران صحه گذاشته اند که سفارت جمهوری اسلامی ایران در افغانستان روز دوشنبه گزارش های اخیر مبنی بر دادن پول به افغانستان را «شایعه، مضحک و توهین آمیز» خواند.

XS
SM
MD
LG